Կրթություն, գիտություն 15:02 10/02/2021 Հայաստան
«Ասվում է, որ պետությունը պետք է լինի պատասխանատու կրթության համար, բայց վերջին 30 տարվա ընթացքում, երբ  կրթության մեջ եղել են ձախողումներ, պետությունը գոնե մեկ անգամ պատասխան տվե՞լ է, պատասխանատվություն կրե՞լ է»,- այսօր խոհրդարանում  «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ ասաց անկախ պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանը։
Նրա խոսքով, պետությանն իրապես պետք է դարձնել պատասխանատու կրթության համար։
«Ձախողման համար պետությունն իրապես պետք է պատասխանատու լինի, նաև պետք է հաջողության համար պատասխանատու լինի։ Կարծում եմ, որ պետության համար մեկ քաղաքականությունը պետք է դառնա գիտության ֆինանսավորման բարձրացումը։ Պետք է պետբյուջեի 4 տոկոսը տրամադրվի գիտությանը։ Եթե այդ հատկացումը չլինի և օրենքում էլ չհստակեցվի ու չամրագրվի, ուրեմն պետությունը, ինչպես միշտ, սուտ խոսքային առումով է լինելու պատասխանատու»,- նկատեց պատգամավորը։
Սոֆյա Հովսեփյանն ասաց՝ հասկանալի է, որ պատերազմից հետո շատ բարդ է լինելու այդքան գումար հատկացնել գիտությանը, բայց պետք է ամրագրել օրնքի նախագծում, որ ինչ-որ պահից պետբյուջեի 4 տոկոսը հատկացվելու է գիտությանը։

Politics 16:23 10/02/2021
"We often declare that the state should take responsibility for education, yet over the past 30 years the state has not been held responsible for the failures, including in the education sector," lawmaker Sofya Sahakyan said on Wednesday during the parliamentary debates on the package of bills on higher education and science .
In her words, the primary task remains to make the state responsible for the education.
"For any failure in the sector, the state should take the responsibility, likewise it should be commended for any success. The increase in science funding should be the main policy of the state. 4% of the budget allocation should be directed to science. It this is not recorded  and clarified, only in words we can blame the state for a failure," said the parliamentarian.
Hovsepyan noted that in the post-war reality, the increase in funding to science will be difficult.  However, the law should envisage the amount and fix it to work at some point.