Քաղաքական 20:12 10/02/2021 Հայաստան
«Վերջերս հանդիպել եմ իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյայի հետ: Նա պատմել է, որ «ոչ մամուլի համար» հատվածում Իրանի արտգործնախարարը Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը հասկացրել է, որ Հայաստանի իշխանությունների միջակ քաղաքականությունը հանգեցրել է տարածաշրջանում գոյություն ունեցող աշխարհաքաղաքական համակարգի փլուզմանը, բոլոր հաստատված դասավորվածությունների փոփոխմանը՝ Ադրբեջանին (և նրա դաշնակիցներին) հնարավորություն տալով առաջ գնալու բոլոր ուղղություններով: Եվ ամենապարադոքսալն այն է, որ Իրանը դադարել է ցամաքային սահման ունենալ Հայաստանի հետ՝ բառի դասական իմաստով: Այսուհետ Իրանից Երևան գնացող ճանապարհի հատվածը Սյունիքում վերահսկում են ոչ թե հայ զինվորները, այլ ռուս և ադրբեջանցի: Ավելին, նախարարը նախատել է հայաստանյան կառավարությանը տարածաշրջանային ողջ հավասարակշռությունը խախտելու համար, ինչի արդյունքում պանթյուրքիզմը կսկսի յոթմղոնանոց քայլերով ցատկել տարածաշրջանում:
Իրականում այսօր մենք շարունակում ենք ապրել երեք զուգահեռ իրականություններում: Դե-յուրե իրականությունը ձևավորվել է պատերազմից հետո ստեղծված աշխարհաքաղաքական կոնֆիգուրացիայի շրջանակներում: Դե-ֆակտո իրականությունն ամեն օր տեղի է ունենում Արցախում և Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանին: Երրորդ իրականությունը հասանելի է միայն Նիկոլին: Հենց նրա գլխում է հաստատվել այդ իրականությունը՝ բանավոր պայմանավորվածություններով, ոչ պաշտոնական շփումներով, իր ստանձնած պարտավորվածություններով, ամեն տեսակի խաբեբաներով, մեր երկրի և պետականության կործանման շարունակական գործընթացով, որոնք Նիկոլը վարպետորեն առաջ է տանում ժողովրդի մեջքի հետևում:
Այդ երեք իրականությունները մերթ հատվում են, մերթ՝ բաժանվում: Սակայն փաստն այն է, որ մենք այդպես էլ չենք շրջել մեր պարտությունների էջը: Մենք դեռ պետք է մարսենք պատերազմի հետևանքները, Նիկոլի աններելի սխալներն ու հասկանանք, թե ուր և ինչպես առաջ շարժվել: Մենք դեռ պետք է տեսնենք, թե ինչպես է վերակազմավորվելու մեր տարածաշրջանը և փորձենք մեր նոր տեղը գտնել այնտեղ: Թե ինչպիսն այն կլինի, եթե Նիկոլը մնա իշխանության գլխին, բոլորս արդեն կարող ենք լավ պատկերացնել»:

Политика 19:49 10/02/2021 Армения
«Недавно встретился с высокопоставленным иранским дипломатом. Он рассказал, что в части «не для прессы», министр иностранных дел Ирана на встрече с Николом дал понять, что бездарная политика властей Армении привела к распаду существовавшей  геополитической системы региона, к смене всех установившихся раскладов, предоставив Азербайджану (и его союзникам) фору по всем направлениям. И самое парадоксальное – Иран перестал иметь сухопутную границу с Арменией в классическом смысле этого слова. Отныне отрезок дороги из Ирана в Ереван и обратно – в Сюнике – контролируют не армянские солдаты, а российские или  азербайджанские. Более того, министр укорил именно армянское правительство в расшатывании всех региональных балансов, благодаря которым пантюркизм семимильными шагами подомнет под себя весь регион.
На самом деле, сегодня мы продолжаем жить в трех параллельных реальностях. Реальность де-юре образовалась в рамках сложившейся после войны геополитической конфигурации. Реальность де-факто – ежедневно имеет место в Арцахе и на границе Армении с Азербайджаном. Третья же реальность доступна только Николу. Именно в его голове установилась эта реальность - с устными договоренностями, неофициальными обещаниями, взятыми на себя обязательствами, разного рода кидаловом, продолжающимся процессом разрушения нашей страны и государственности, которые Никол мастерски проделывает за спиной народа.
Эти три реальности то пересекаются, то расходятся. Но факт в том, что мы так и не закрыли страницу наших поражений. Нам еще предстоит переварить последствия войны, непростительных ошибок Никола и понять – куда и как двигаться дальше. Нам еще предстоит увидеть то, как будет перекроен наш регион и пытаться найти наше новое место в нем. Каким оно будет, задержись Никол во власти - мы все уже можем отчетливо представить».