Քաղաքական 17:07 10/02/2021 Հայաստան
«Հարց ու պատասխանի առաջին հատվածից հետո տպավորություն է ստեղծվում, թե Հայաստանում ամեն ինչ լավ է։ Բա որ ամեն ինչ այդքան լավ է, ինչո՞ւ է ամեն ինչ այսքան վատ»,- այսօր ԱԺ-Կառավարություն հարց ու պատասխանի ընթացքում նման հարց բարձրացրեց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
Նրա խոսքով, այսօր լրանում է երրորդ ամիսը, ինչ ստորագրվել է եռակողմ հայտարարությունը, և նույնքան ժամանակ է, ինչ իրենք առաջարկում են փաստահավաք խումբ ստեղծել ու քննել նախապատերազմյան շրջանը, պատերազմի կառավարման ընթացքն ու բանակցությունների ընթացքը։
«Վերջին հաշվով մարդիկ ուզում են իմանալ, թե ինչ է տեղի ունեցել։ Ես առաջարկում էի ստեղծել փաստահավաք խումբ, բայց 3 ամսոմ որևէ կոնսենսուսի չենք եկել։ Հիմա ես ստեղծել եմ օրենքի նախագիծ, որով առաջարկվում է ստեղծել այդ փաստահավաք խումբը։ Հիմա ուզում եմ  հստակ Նիկոլ Փաշինյանից ստանալ պատասխան՝ չե՞ք ուզում, որ քննվի ու ճշմարտությունը ներկայացվի մեր հանրությանը»,- դիմելով Նիկոլ Փաշինյանին՝ ասաց Էդմոն Մարուքյանը։
Ի պատասխան՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ այս պահին պատերազմին առնչվող 1000-ից ավելի քրգործ կա հարուցված։ Ըստ նրա, ԱԺ քննիչ հանձնաժողով կարող է ձևավորվել ու քննել հարցը։
Արձագանքելով՝ Էդմոն Մարուքյանն ասաց, որ «Մարտի մեկի» գործով էլ քրեական գործեր կային հարուցված, բայց երկրում ստեղծվեց փաստահավաք խումբ, նույնը եղավ Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո։
«Հիմա ես Ձեզ եմ ներկայացնելու օրենքի նախագիծը, և Ձեր կողմից բարձրաձայնված մտահոգությունը, թե պարիտետային թիվը քիչ է, մենք դա էլ վերանայել ենք։ Ես առաջարկում եմ, որ շարունակենք բանակցությունները, քանի որ քրգործերով տպավորություն է ստեղծվելու, որ դուք քրեական գործեր եք հարուցել, որ մեղքի բեռը Ձեր վրայից գցեք։ Հետևաբար դուք պետք է ունենաք քաղաքական ներառականություն»,- ասաց պատգամավորը։

Политика 17:58 10/02/2021 Армения
«После первой части правительственного часа создается впечатление, будто в Армении все хорошо. А если все так хорошо, почему все так плохо?» – задал сегодня такой вопрос на правительственном часе в НС глава фракции «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян.
По его словам, сегодня исполняется третий месяц с момента подписания трехстороннего заявления Еревана, Москвы и Баку (в ночь с 9 на 10 ноября 2020 года. – ред.), и ровно столько времени их фракция предлагает создать группу по сбору фактов и изучить довоенный период, процесс командования во время войны и ход переговоров.
«В конечном счете, люди хотят знать, что произошло. Я предложил создать группу по сбору фактов, но мы за 3 месяца не пришли к консенсусу. Сейчас я подготовил законопроект, которым предлагается создать эту группу. Теперь я хочу получить четкий ответ от Никола Пашиняна: вы не хотите, чтобы было проведено расследование и общественности была представлена правда?» – обратился Эдмон Марукян к Николу Пашиняну.
В ответ Никол Пашинян сообщил, что на данный момент возбуждено более 1000 уголовных дел, связанных с войной. По его словам, может быть сформирована следственная комиссия, которая рассмотрит вопрос.
В ответ Эдмон Марукян заявил, что уголовные дела возбуждены были и касательно событий после выборов 1 марта 2008 года, но в стране была создана группа по сбору фактов, то же самое произошло после Апрельской четырехдневной войны 2016 года.
«Сейчас я Вам представлю законопроект, озвученную Вами озабоченность, что паритетного числа недостаточно, мы это тоже пересмотрели. Предлагаю продолжить переговоры, поскольку уголовные дела создадут впечатление, что вы возбудили уголовные дела, чтобы переложить с себя бремя вины. Следовательно, вы должны иметь политическую инклюзивность», – сказал депутат.