ՆԱՏՕ-ն ուժեղացնում է Վրաստանի և Ուկրաինայի աջակցությունը
Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգն Ուկրաինայի վարչապետի հետ հանդիպումից հետո կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ևս մեկ անգամ խոսել է ՆԱՏՕ-ի համար Սև ծովի տարածաշրջանի ռազմավարական նշանակության մասին: Այս մասին գրում է Ալիք Մեդիան։
«Սևծովյան տարածաշրջանում երկու սերտ ու շատ արժեքավոր գործընկեր ունենք՝ Ուկրաինան ու Վրաստանը: Միևնույն ժամանակ, Սև ծովում նկատում ենք Ռուսաստանի հզորացումը: Դաշինքը նույնպես ամրապնդել է իր ուժերը այս տարածաշրջանում և օրերս այստեղ են հասել ամերիկյան երեք ռազմանավ:
ՆԱՏՕ-ն ուժեղացնում է նաև Վրաստանի և Ուկրաինայի աջակցությունը, այդ թվում՝ օգնություն ցուցաբերելով ծովային ուժերին: Մենք պետք է վստահ լինենք, որ Սև ծովում միայն Ռուսաստանը չէ իշխող»,- ասել է Ստոլտենբերգը:

Политика 12:29 10/02/2021 В мире
Генеральный секретарь Североатлантического Союза Йенс Столтенберг в ходе пресс-конференции, состоявшейся после встречи с премьер-министром Украины, в очередной раз поговорил о стратегическом значении Черноморского региона для НАТО. Об этом пишет Aliq Media.
«У нас есть два близких и очень ценных партнера в Черноморском регионе: Украина и Грузия. В то же время мы видим усиление позиций России в Черном море. Альянс также усилил свои силы в этом регионе, недавно сюда прибыли три американских военных корабля.
НАТО также усиливает поддержку как Грузии, так и Украины, в том числе путем предоставления помощи военно-морским силам. Мы должны быть уверены, что в Черном морем не доминирует одно государство - Россия», - сказал Столтенберг.