Քաղաքական 16:55 11/02/2021 Հայաստան
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանը, խորհրդարանոմ ներկայացնելով Նաիրա Զոհրաբյանի և Իվետա Տոնոյանի հետ հեղինակած Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը, հայտնեց, որ առաջարկում են ամենախիստ դատապարտելի արարք համարել թշնամու կողմն անցնելը, պետական գաղտնիք հանձնելը, թշնամական գործունեություն իրականացնելու համար օգնություն ցույց տալը։
Բացի այդ, ըստ նրա, դատապարտելի արարք պետք է համարվի օտարերկրյա պետությանը, կազմակերպությանը կամ դրանց ներկայացուցիչներին պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ հանձնելը կամ հանձնելու նպատակով դրանք հավաքելը, հափշտակել կամ պահելը, օտարերկրյա հետախուզության հանձնարարությամբ այլ տեղեկություններ հանձնելը կամ դրանք հավաքագրելը, ինչպես նաև արտաքին և ներքին անվտանգությանը, ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը և պաշտպանունակությանը վտանգող քայլեր և գործողություններ իրականացնելը:
Պատգամավորը հայտնեց, որ նախագծով առաջարկվում է նման հանցանքների համար սահմանել ամենախիստ պատիժ՝ ցմահ ազատազրկում գույքի բռնագրավմամբ:
Վահե Էնֆիաջյանի խոսքով՝ անկախ նրանից, թե ով և ինչ դիրք ունի, պետք է այդ իրողության հետ առերեսվի:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Ատոմյանը Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անունից ելույթ ունենալով՝ հայտնեց, որ իր ներկայացրած քաղաքական ուժն էլ է գտնում, որ պետական դավաճանը պետք է խստագույնս պատժվի, բայց իրենք առաջարկել են, որ լրտեսին մեղմ պատիժ ներկայացվի, քանի որ նա իր պետության շահն է իրականացնում:
Նախագծով առաջարկվում է նախկինում պետական դավաճանության համար սահմանված 10-15  տարվա պատժամիջոցը  բարձրացնել 15-20 տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա կամ ցմահ ազատազրկմամբ:
Պատգամավորներն առաջարկում են լրտեսության համար սահմանված 8-15 տարի ժամկետով պատիժն էլ փոխել12-20 տարով:

Политика 19:29 11/02/2021 Армения
Депутат от «Процветающей Армении» Ваге Энфиаджян, представляя в парламенте законопроект о внесении изменений в Уголовный кодекс, в соавторстве с Наирой Зограбян и Иветой Тоноян, заявил, что они предлагают рассматривать переход на сторону врага, разглашение государственной тайны и оказание помощи в проведении враждебных действий как деяние, достойное самого строгого осуждения.
Кроме того, по его словам, деянием, достойного осуждения, следует считать также предоставление сведений, составляющих государственную тайну, иностранному государству, организации или их представителям или сбор, хищение или хранение их с целью выдачи, передача или сбор других сведений по поручению иностранной разведки, а также шаги и действия, которые ставят под угрозу внешнюю и внутреннюю безопасность, суверенитет и территориальную целостность и обороноспособность.
Депутат сообщил, что законопроектом предлагается ввести самое суровое наказание за подобные преступления - пожизненное заключение с конфискацией имущества.
По словам Ваге Энфиаджяна, независимо от того, кто он и какую должность занимает, он должен предстать перед этой реальностью.
Выступая от имени Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам, член фракции «Мой шаг» Сергей Атомян заявил, что его политическая сила также считает, что государственный предатель должен быть сурово наказан, но они предложили, чтобы шпиону был вынесен мягкий приговор, так как он преследует интересы своего государства.
Законопроектом предлагается увеличить ранее установленную меру наказания на срок от 10 до 15 лет за государственную измену на срок от 15 до 20 лет с конфискацией имущества или без такового или пожизненным заключением.
Депутаты предлагают изменить также меру наказания за шпионаж, установленную сроком от 8 до 15 лет, на срок от 12 до 20 лет.