Սերժ Սարգսյանն առաջիկայում կխոսի. ՀՀԿ խոսնակ
«Հայրենիքի փրկության շարժման մեջ ներառված ուժերի ճանապարհային քարետզը, ռազմավարությունը և ծրագիրը չի փոխվել»,- ասուլիսում ասաց ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
Նա թվարկեց Հայրենիքի փրկության շարժման երեք կետանոց հիմնական ծրագիրը՝ հողատու Փաշինյանի հրաժարական, հակաճգնաժամային կառավարության ձևավորում, մեկ տարի անց արտահերթ ընտրություններ առանց Փաշինյանի վարչապետության:
«Արտահերթ ընտրությունների գնալը, այն էլ Նիկոլ Փաշինյանի վարչապետությամբ, հղի է նոր ցնցումներով, նոր խնդիրներով, նոր բախումներով։ Ավելին՝ մի մարդ, որը ոստիկանական շքախմբով, վահաններով, զոռբայությամբ, սրբապղծությամբ մտնում է Եռաբլուր, այդ մարդու հետ գնում ենք ընտրություն ի՞նչ անենք: Հետևաբար մեր ուժը պետք է կենտրոնացնենք, այս մարդու վրա ճնշում գործադրել հեռանալու համար», - ասաց Էդուարդ Շարմազանովը։
Նա նշեց, որ ընդդիմադիր բևեռը միակարծիք է՝ պետք է պայքարել դավաճանական ռեժիմից օր առաջ ազատվելու համար։
ՀՀԿ խոսնակը կարծում է, որ քաղաքական ճնշման արդյունքում Նիկոլ Փաշինյանը գնալու է։
«Եթե Նիկոլ Փաշինյանի համար Հայաստանի ապագան արժեք չունի ու թանկ չէ, մեզ համար թանկ է: Մեր ու իր տարբերությունը մի բանում է ամենագլխավորը, որ ինքը մտածում է միայն իր վերարտադրության մասին, մենք՝ հայրենիքի փրկության մասին, իրենից ազատվելու մասին։
Ինքը հրաժարական տալու է ու ոչ շատ հեռու ժամանակաշրջանում», - ասաց Էդ. Շարմազանովը։
Նա նշեց, որ ոչ թշնամին է հարգում, ոչ դաշնակիցն է «սրան բանի տեղ դնում», ոչ իր ժողովուրդը:
«Մեր երեք նախագահներն էլ բանակցություններ վարել են: Կարող է մեկի հետ համամիտ ենք եղել, մեկի հետ ոչ, բայց արժանապտվությունը եղել է: Տեսել ենք՝ նույն Ալիև հայրը, որդին, ինչպես են արժանապատվորեն շփվել Տեր-Պետրոսյանի, Քոչարյանի, Սարգսյանի հետ: Երեք նախագահներն էլ շփվել են աշխարհի գերհզոր պետությունների հետ, ո՞ր նախագահին են ձեռք արել: Մեր պետության ոչ բարով ղեկավարը ծիծաղի առարկա է դարձել ռուսական, միջազգային մամուլում»,- ասաց նա:
ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը հայտնեց, որ առաջիկայում ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանն կխոսի հիմնականում Արցախյան թեմայի վերաբերյալ։
«Բայց չեմ բացառում, որ այդ հարցազրույցները պարբերական բնույթ կրեն, որովհետև ես այն կարծիքին եմ, որ բոլոր այն մարդիկ, ովքեր իրենց լուման են դրել անկախ Հայաստանի ու հայկական Արցախի կայացման համար, չեն կարող ու չպետք է անմասն մնան այս ազգային պայքարից», - նշեց նա:
Շարմազանովի խոսքով, ՀՀԿ-ն, մի կողմ դրած իր կուսակցական շահը, պայքարում է ու պայքարելու է մինչև վերջ՝ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ։
«Պետք է պայքարել, սերունդները մեզ չեն ների: Մեր պայքարն արդյունավետ կլինի այն ժամանակ, երբ տեսնենք, որ այս հողատո իշխանությունից ազատվել ենք և հնարավորինս առանց ցնցումների», - ասաց ՀՀԿ խոսնակը:

Политика 15:11 12/02/2021 Армения
«Дорожная карта сил, стратегия и программа Движения за спасение Родины, не изменились», - заявил на пресс-конференции, бывший вице-спикер Национального Собрания Армении, пресс-секретарь РПА Эдуард Шармазанов.
Он перечислил состоящую из трех пунктов основную программу Движения за спасение Родины: отставка сдавшего земли Пашиняна, формирование антикризисного правительства и проведение через год  досрочных выборов без премьерства Пашиняна.
«Идти на досрочные выборы, и особенно в период премьерства Никола Пашиняна, чреваты новыми потрясениями, новыми проблемами, новыми столкновениями. Более того, человек, который входит в Ераблур с полицейским сопровождением, щитами, применением силы и богохульством, зачем нам идти с этим человеком на выборы? Следовательно, мы должны сосредоточить свои силы, чтобы оказать давление на этого человека, чтобы он ушел», - сказал Эдуард Шармазанов.
Он отметил, что оппозиционный полюс единодушен в том, что мы должны бороться, чтобы как можно скорее свергнуть предательский режим.
Пресс-секретарь РПА считает, что Никол Пашинян уйдет в результате политического давления.
«Если для Никола Пашиняна будущее Армении не имеет значения и не представляет ценности, то для нас оно дорого. Самое главное различие между нами и ним то, что он думает только о своем воспроизводстве, мы - о спасении Родины, о том, чтобы избавиться от него.
Он уйдет в отставку в не столь отдаленном будущем», - сказал Э. Шармазанов.
Он отметил, что его не уважает враг, ни во что не ставит ни союзник, ни его народ.
«Все трое наших президентов вели переговоры. Возможно, с одним из них мы соглашались, с другим-нет, но достоинство было. Мы видели, как тот же Алиев отец, сын, достойно общались с Тер-Петросяном, Кочаряном и Саргсяном. Все три президента общались со сверхдержавами мира, какого из президентов высмеивали? Пришедший «не к добру» лидер нашего государства стал посмешищем в российской и международной прессе», - сказал он.
Пресс-секретарь РПА Эдуард Шармазанов сказал, что в ближайшее время третий президент Республики Армения, президент РПА Серж Саргсян будет выступать в основном по проблеме Арцаха.
«Но я не исключаю, что эти интервью будут нести регулярный характер, потому что я считаю, что все люди, которые внесли свой вклад в становление независимой Армении и Арцаха, не могут и не должны оставаться безучастными в этой национальной борьбе», - отметил он.
По словам Шармазанова, РПА, оставив в стороне партийные интересы, борется и будет бороться до конца во главе Сержа Саргсяна.
«Мы должны бороться, поколения не простят нам этого. Наша борьба будет эффективной тогда, когда мы увидим, что эта страна освободилась от власти этих сдающих земли и, по возможности, без потрясений», - заявил Шармазанов.