Իրավունք 09:07 15/02/2021 Հայաստան
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ներկայացրել է հերթական ապացույցները Ադրբեջանում հայատյացության պետական քաղաքականության ու հայերի նկատմամբ էթնիկ հիմքով թշնամանքի խորքային արմատների վերաբերյալ:
«Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնական ուղերձները Հայաստանի ու հայերի մասին՝
1)  մենք շարունակելու ենք վռնդել այդ սուտասաններին (նկատի ունի հայերին): Նրանք տեսնում են, որ մենք իրենց դաս ենք տալիս, որը նրանք երբեք չեն մոռանա.
2) նրանք ո´չ խիղճ ունեն, ո´չ բարոյականություն.
3) նրանք նույնիսկ ուղեղ չունեն.
4) 30 տարի այն (նկատի ունի Արցախը և մանավորապես` Ֆիզուլին [Վարանդան]) եղել է վայրի հրեշների ձեռքում, վայրի գազանների ձեռքում, շակալների ձեռքում.
5) Ֆիզուլիի մնացորդները հայկական ֆաշիզմի ցուցադրությունն են և վկայում են հայկական ֆաշիզմի մասին:
6) կարծես վայրի ցեղ էր տիրել քաղաքին.
7) մենք պետք է տանենք ավելի ուժեղ պայքար Հայաստանի դեմ ու ավելացնենք պայքարի կշիռը: Մենք այն մեկուսացրել ենք միջազգային և տարածաշրջանային բոլոր ծրագրերից:
Այս նույն բառերն են օգտագործում նաև ադրբեջանական զինվորականները հայկական կողմի զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց սպանության, նրանց խոշտանգելու ու անմարդկային վերաբերմունքի ենթարկելու տեսանյութերում»,- ներկայացրել է Ա. Թաթոյանը:
Նշվում է, որ մանրամասներն արտացոլված են Հայաստանի ու Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանների 2020թ. համատեղ արտահերթ զեկույցում, որ վերաբերում է Ադրբեջանում էթնիկ հայերի նկատմամբ կազմակերպված ատելության խոսքին և թշնամանքին` որպես պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից էթնիկ պատկանելիության հիմքով խոշտանգումների ու անմարդկային վերաբերմունքի պատճառներ։
Հերթական ապացույցները Ադրբեջանում հայատյացության պետական քաղաքականության ու հայերի նկատմամբ էթնիկ հիմքով թշնամանքի...

Право 09:49 15/02/2021 Армения
Защитник прав человека представил новые доказательства государственной антиармянской политики в Азербайджане
Защитник прав человека (Омбудсмен) РА Арман Татоян представил очередное свидетельство государственной антиармянской политики в Азербайджане и глубоких корней враждебности к армянам по этническому принципу.
«Очередные официальные послания президента Азербайджана об Армении и армянах:
1) Мы продолжим изгонять этих лжецов (имеет ввиду армян). Они видят, что мы преподаем им урок, который они никогда не забудут.
2) у них нет ни совести, ни морали;
3) у них даже нет мозга;
4) 30 лет он (имеется в виду Арцах, в частности, Физули [Варанда]) находился в руках диких чудовищ, в руках диких зверей, шакалов.
5) Останки Физули - это демонстрация армянского фашизма, и они свидетельствуют об армянском фашизме.
6) Казалось, что городом правило дикое племя.
7) Мы должны вести более сильную борьбу против Армении и увеличивать вес борьбы. Мы изолировали ее от всех международных и региональных программ.
Эти же слова используются азербайджанскими военными в видеозаписях убийств, пыток и бесчеловечного обращения с армянскими военнослужащими и мирным населением», - сказал А.Татоян.
Отмечается, что подробности отражены в совместном внеочередном докладе 2020 года Омбудсменов Армении и Арцаха, в котором говорится о риторике ненависти и о враждебности по отношению к этническим армянам в Азербайджане как причине пыток и бесчеловечного обращения со стороны азербайджанских вооруженных сил по признаку этнической принадлежности во время войны.