Քաղաքական 22:08 15/02/2021 Հայաստան
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը «Արմնյուզ» հեռուստաընկերությանը տված  իր հարցազրույցում խոսելով  պատերազմում ունեցած պարտության և բանակցային գործընթացում ունեցած ձախողումների մասին, մասնավորապես, ասել է․
«Երբ այս խելապակաս իշխանությունները հրաժարվեցին մեր ձեռքբերումներից  և սկսեցին Ալիևից տեղեկանալ բանակցային պատմության մասին, արդեն ինձ համար հասկանալի էր, որ մենք գնում ենք դեպի պարտություն, որ մենք  գնում ենք դեպի պատերազմ։ Ես ըմբռնումով եմ մոտենում սրանց այդ ցանկությանը՝ իրենք փորձում էին ժամանակ շահել։ Միգուցե այդ ժամանակի ընթացքում հանգամանորեն ծանոթանալ,թե ինչի մասին էինք  բանակցում և որտեղ ենք հասել։ Բայց այդ ժամանակը պետք էր շահել, շատ պարզ պատճառաբանությամբ և համանախագահներին ասել հետևյալը՝ «պարոնայք համանախագահներ, այո, նախկին իշխանությունները գողեր էին, թալանչիներ էին, ավազակներ էին և այլն, բայց տեղի է ունեցել պատերազմ 2016 թվականին, և պատերազմի արդյունքով, դուք՝ ինքներդ  այ այսպիսի հայտարարություն եք ընդունել,խնդրում եմ, բերեք իրականացնենք այս հայտարարությունը, այնուհետև անցնենք բանակցություններին»։ Փոխարենն ի՞նչ արեցին,անհասկանալի պայման դրեցին համանախագահների և Ադրբեջանի առջև, որ Արցախը պետք է մասնակցի բանակցային պրոցեսին։ Կարծում եմ, մտածել են, որ դրանով կարող են ժամանակ շահել։Իսկ դուք պատկերացնում եք ի՞նչ է նշանակում պայմաններ դնել եռանախագահողներին, բանակցող կողմին։ Դա նշանակում էր ոչ միայն տապալում, դա նշանակում էր անհարգալից վերաբերմունք՝ այդ երկրների նկատմամբ»։
«Մենք երբեք չենք բանակցել այն մասին,թե մենք ինչ ենք տալու։ Մենք մշտապես բանակցել ենք այն մասին,թե մենք ինչ ենք ստանալու»,-շարունակեց ՀՀ երրորդ նախագահը։
Անդրադառնալով այն պնդմանը, որ 2018 թվականին բանակցային գործընթացն արդեն եղել է փակուղում, Սերժ Սարգսյանը հերքեց ասելով․
«Ապրիլյան պատերազմը կանգնեցվել է  Ռուսաստանի միջնորդությամբ, ում դիմել է Ադրբեջանը, որովհետև ռազմական գործողությունների ընթացքում ստացել է ուժգին հակահարված և կրելով մեծ կորուստներ ստիպված է եղել նստել բանակցային սեղանի շուրջ։ Ես այս մասին օգոստոսյան իմ ասուլիսի ընթացքում, մանրամասն ասել եմ։ Մեզնից ակնկալվում էր, որ ստորագրենք հրադադարի նոր համաձայնագիր, ասացինք ՝ ոչ»։

Политика 22:41 15/02/2021 Армения
Третий президент Республики Армения Серж Саргсян в эксклюзивном интервью телеканалу «Армньюз», говоря о поражении в войне и провалах действующей власти в переговорном процессе, в частности заявил:
«Когда эти безумные власти отказались от наших достижений и начали узнавать историю переговорного процесса от Алиева, мне уже было ясно, что мы движемся к поражению, что к войне. Я с понимаем отношусь к этому их желанию – они пытались выиграть время. Быть может, за это время подробно ознакомиться с тем, о чем мы вели переговоры, чего мы достигли. Но это время нужно было выиграть, по очень простой причине, сопредседателям нужно было сказать следующее: «Г-да сопредседатели, да, прежние власти были ворами, грабителями, бандитами и т. д.. Но в 2016 году была война, и по результатам войны вы сами приняли вот такое заявление, пожалуйста, давайте реализуем его, затем перейдем к переговорам». Но что сделали вместо этого (новые власти Армении. – ред.)?
Они поставили непонятное условие перед сопредседателями и Азербайджаном – о том, что Арцах должен участвовать в переговорном процессе. Я полагаю, они думали, что таким образом смогут выиграть время. А вы представляете, что значит ставить условия перед тройкой стран-сопредседателей, стороной переговоров? Это означало не только фиаско, это означало неуважительное отношение к этим странам».
«Мы никогда не вели переговоров о том, что мы сдадим. Мы всегда вели переговоры о том, что мы получим», – продолжил третий президент Армении.
Коснувшись утверждения о том, будто переговорный процесс уже зашел в тупик в 2018 году, Серж Саргсян опроверг это, заявив:
«Апрельская война (в зоне карабахского конфликта в 2016 году. – ред.) была остановлена при посредничестве России, к которой обратился Азербайджан, поскольку в ходе боевых действий он получил мощный контрудар, неся большие потери, он был вынужден сесть за стол переговоров. Об этом я подробно говорил на своей августовской пресс-конференции. Ожидалось, что мы подпишем новое соглашение о прекращении огня, но мы сказали: нет».