Քաղաքական 13:06 17/02/2021 Հայաստան
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն Աժ-ում այսօր հրավիրված ճեպազրույցի ժամանակ հայտնեց, որ նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունները պատերազմի ընթացքի վերաբերյալ ճիշտ էին և պետք է փաստահավաք խումբ ձևավորվի պատերազմի ընթացքն ուսումնասիրելու հաար:
Նրա խոսքով՝ հոկտեմբերի 2-ին անձամբ եղել է Արցախում և տեղեկացել, որ բարձրաստիճան և մեծ փորձ ունեցող գեներալներին արգելել են մասնակցել ռազմական գործողություններին, որի վերաբերյալ նրանք իրենց բողոքը հայտնում էին Ստեփանակերտի հրապարակում:
«Արցախի նախագահը պետք է պատասխան տա դրա համար, քանի որ իրեն ուզեցել են օգնել նախկին նախագահները և հանդիպում են խնդրել, և, փաստորեն, ինքը մերժել է այդ հանդիպումը»,- հայտարարեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավարը:
Ըստ Էդմոն Մարուքյանի, պատերազմի ընթացքի նման դրվագները քննելու համար ԱԺ պարիտետային քննիչ հանձնաժողովի ստեղծումն անհրաժեշտություն է:
Նրա խոսքով,  եթե հիմա չքննվեն այդ խնդիրները, ապա տեղեկությունները հնանալու են և այդ մասին վկայություններ տվողները հնարավոր է հետագայում այլ վկայություններ տան:
«Երրորդ նախագհի հարցազրույցի երկրորդ մասը դիտելուց հետո էլ այն համոզման եմ, որ դրանք պետք է քննության առարկա դառնան: Այս ինֆորմացիաների հետ կապված բավականին փաստաթղթավորված տվյալներ ես չեմ բացառում, որ հետո կարող է չլինեն»,- հայտարարեց Մարուքյանը։
Պատգամավորը նշեց, որ բոլորին դիրքեր ուղարկելու մասին Արայիկ Հարությունյանի հայտարարության օրը ինքը եղել է Արցախում և մի քանի պատգամավորով զենք են խնդրել համապատասխան վայրեր մեկնելու համար:
«Մեզ ասվել է, որ անմիջապես հետ գնանք Հայաստան և ամեն ինչ անենք, որ պատերազմը կանգնեցնենք»,- հայտարարեց և Էդմոն Մարուքյանը և շեշտեց, որ արդեն հոկտեմբերի 2-ին բոլորն ասում էին, որ այդ պատերազմը պետք է արագ կանգնեցվի:

Politics 15:53 17/02/2021 Armenia
Leader of the opposition Bright Armenia faction Edmon Marukyan on Wednesday said former Armenian President Serzh Sargsyan’s statements on the course of the recent Artsakh war are true, stressing the need to form a fact-finding group to investigate the circumstances of the war.
Speaking to reporters at the National Assembly on Wednesday, the lawmaker said on October 2 last year, he visited Artsakh and learned that high-ranking and experienced generals had been barred from taking part in hostilities, a decision they had protested in Stepanakert Square.
"The president of Artsakh must answer for it, because the former presidents wanted to help him and proposed to hold a meeting, and, in fact, he refused to meet with them," the lawmaker said.
Marukyan called for establishment of a parliamentary parity commission to probe such episodes of the war.
According to him, if these issues are not investigated now, the information will become outdated, and those who testify about it may provide different testimonies in the future.
“Even after watching the second part of the third president’s interview, I am convinced that they should be subject to investigation. I don’t rule out that documented data on those reports may not be available in the future,” Marukyan said.
The MP recalled that on the day of President Arayik Harutyunyan's statement on sending everyone to military positions, he was in Artsakh together with several MPs and asked to be given weapons to head to relevant posts.
“We were told to immediately return to Armenia and do everything possible to stop the war,” Marukyan said, stressing that already on 2 October everyone urged to stop the war as soon as possible.