Քաղաքական 13:06 17/02/2021 Հայաստան
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն Աժ-ում այսօր հրավիրված ճեպազրույցի ժամանակ հայտնեց, որ նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունները պատերազմի ընթացքի վերաբերյալ ճիշտ էին և պետք է փաստահավաք խումբ ձևավորվի պատերազմի ընթացքն ուսումնասիրելու հաար:
Նրա խոսքով՝ հոկտեմբերի 2-ին անձամբ եղել է Արցախում և տեղեկացել, որ բարձրաստիճան և մեծ փորձ ունեցող գեներալներին արգելել են մասնակցել ռազմական գործողություններին, որի վերաբերյալ նրանք իրենց բողոքը հայտնում էին Ստեփանակերտի հրապարակում:
«Արցախի նախագահը պետք է պատասխան տա դրա համար, քանի որ իրեն ուզեցել են օգնել նախկին նախագահները և հանդիպում են խնդրել, և, փաստորեն, ինքը մերժել է այդ հանդիպումը»,- հայտարարեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավարը:
Ըստ Էդմոն Մարուքյանի, պատերազմի ընթացքի նման դրվագները քննելու համար ԱԺ պարիտետային քննիչ հանձնաժողովի ստեղծումն անհրաժեշտություն է:
Նրա խոսքով,  եթե հիմա չքննվեն այդ խնդիրները, ապա տեղեկությունները հնանալու են և այդ մասին վկայություններ տվողները հնարավոր է հետագայում այլ վկայություններ տան:
«Երրորդ նախագհի հարցազրույցի երկրորդ մասը դիտելուց հետո էլ այն համոզման եմ, որ դրանք պետք է քննության առարկա դառնան: Այս ինֆորմացիաների հետ կապված բավականին փաստաթղթավորված տվյալներ ես չեմ բացառում, որ հետո կարող է չլինեն»,- հայտարարեց Մարուքյանը։
Պատգամավորը նշեց, որ բոլորին դիրքեր ուղարկելու մասին Արայիկ Հարությունյանի հայտարարության օրը ինքը եղել է Արցախում և մի քանի պատգամավորով զենք են խնդրել համապատասխան վայրեր մեկնելու համար:
«Մեզ ասվել է, որ անմիջապես հետ գնանք Հայաստան և ամեն ինչ անենք, որ պատերազմը կանգնեցնենք»,- հայտարարեց և Էդմոն Մարուքյանը և շեշտեց, որ արդեն հոկտեմբերի 2-ին բոլորն ասում էին, որ այդ պատերազմը պետք է արագ կանգնեցվի:

Политика 14:10 17/02/2021 Армения
Марукян: Президент Арцаха должен ответить за то, что отклонил предложение о встрече бывших президентов
Сегодня на брифинге в Национальном Собрании лидер фракции «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян заявил, что заявления бывшего президента Сержа Саргсяна о ходе войны соответствуют действительности, и необходимо сформировать группу по установлению фактов для расследования хода войны.
По его словам, 2 октября он лично был в Арцахе и узнал, что высокопоставленным и имеющим большой опыт генералам запретили принимать участие в боевых действиях, по поводу чего они протестовали на площади Степанакерта.
«Президент Арцаха должен ответить за это, потому что бывшие президенты хотели ему помочь, и они просили о встрече, и, фактически, он отказался от этой встречи», - заявил глава фракции «Просвещенная Армения».
По словам Эдмона Марукяна, для расследования подобных эпизодов войны необходимо создание на паритетной основе Комиссии НС по расследованию.
По его словам, если эти вопросы сейчас не расследовать, информация устареет, и те, кто дает об этом показания, в дальнейшем могут дать другие.
«Даже посмотрев вторую часть интервью третьего президента, я убежден, что они должны стать предметом проверки. Я не исключаю, что по этой информации могут быть довольно много задокументированных данных, которые могут быть недоступны позже», - сказал Марукян.
Депутат напомнил, что в день объявления Араика Арутюняна отправить всех на позиции, он находился в Арцахе, и вместе с несколькими депутатами он попросил выдать им оружие, чтобы отправиться на соответствующие участки.
«Нам сказали немедленно возвращаться в Армению и сделать все, чтобы остановить войну», - сказал Эдмон Марукян, подчеркнув, что уже 2 октября все говорили, что войну нужно как можно скорее остановить.