Իրավունք 11:32 17/02/2021 Հայաստան
Գերությունից վերադարձած վիրավոր զինծառայողներից մեկի ընտանիքը օրեր առաջ, որդու վերադարձի առթիվ կազմակերպած մատաղի արարողությունից հետո տուն վերադառնալով, տեսել է տունը թալանված։
Արցախի պատերազմի ընթացքում կամավոր պատերազմ մեկնած Ս.Ա.-ն վիրավորվել էր Հադրութում դիպուկահարի կրակոցից, փամփուշտը մտել էր ոտքից, դուրս եկել ողնաշարի կողային հատվածից։ Այդ վիճակում նա գերեվարվել էր։ Հայրենիք է վերադարձել անցած տարվա դեկտեմբերին՝ 43 այլ գերիների հետ։ Գերության մեջ գտնվելու 55 օրերի ընթացքում նրան որևէ բուժօգնություն չի տրամադրվել, նույնիսկ փամփուշտի դուրս եկած տեղում վերադառնալուց հետո էլ ընկույզի մեծությամբ անցք է եղել։
Ա. Ս.-ի մայրը Panorama.am-ի հետ զրույցում պատմեց, փետրվարին սկզբին լրանում էր որդու 25-ամյակը։ Քանի որ որդին համեմատաբար կազդուրված էր, որոշում են նաև մատաղ անել։ Հավաքվել են Կոտայքի մարզում գտնվող իրենց  գյուղի ռեստորանում։ Ժամը 23։00-ին մոտ տուն վերադառնալով՝ տեսել են դուռը կոտրած։
«Աննկարագրելի վիճակ էր տանը։ Շատ բան չեն տարել, մենք ոչ ոսկի ենք ունեցել, ոչ գումար։ Ուղղակի երևույթն է ցավալի։ Երևի մտածել էին գերությունից վերադարձած որդուս օգնություն են տվել, եկել էին դրա հետևից։ Բոլորն այստեղ գիտեն, որ այս պահին ոչ ես, ոչ ամուսինս չենք աշխատում, եկամուտ չունենք»,- ասում է մայրը։
Ընտանիքն առավել վիրավորված ու նեղված է ոչ թե գողոնի չափից, չնայած տարել են նաև տղայի գերությունից վերադառնալու առթիվ որպես աչքալուսանք բերած թանկ կոնյակներն ու մոր համար շատ մեծ արժեք ունեցող ոսկե կախազարդերը, այլ գողերի անամոթությունից ու իրավապահ մարմինների անգործությունից կամ դանդաղկոտությունից։
Կինն ասում է՝ դեպքի մասին անմիջապես տեղյակ են պահել ոստիկանությանը, ապա նաև հայտնել են իրենց կասկածների մասին, տրամադրել անհրաժեշտ տեղեկություններ, սակայն մինչ օրս ոչ մի նորություն չկա։
«Տղաս էլ շատ ծանր տարավ, ասում է՝ ըսենց ծնունդ է լինում։ Մտածում է՝ գյուղում տեղի ունեցած մյուս գողությունների նման սա էլ կքնացնեն, կգնա»,- նշում է մայրը։
Ոստիկանությունից Panorama.am-ին հայտնեցին, ոստիկանության Եղվարդի բաժնից փոխանցել են, որ գործով զբաղվում է քննչական կոմիտեն։ Քննչական կոմիտեից ասացին՝ կպատասխանեն ավելի ուշ։

Право 12:27 17/02/2021 Армения
Семья раненого военнослужащего, вернувшегося из плена, несколько дней назад вернувшись домой после матаха (обрядовая традиция, выражение благодарности Богу за излечение болезни близкого человека или избавления от беды и несчастья-в данном случае, организованного по случаю возвращения сына из плена -прим.ред.), увидела, что их дом разграблен.
Ушедший добровольцем на Арцахскую войну С.А. был ранен снайпером в Гадруте, пуля попала ему в ногу и вышла сбоку от позвоночника. В таком состоянии он попал в плен. Он вернулся домой в декабре прошлого года с 43 другими пленными. За 55 дней в неволе ему не оказали никакой медицинской помощи, даже после того, как на месте выхода пули образовалась дыра размером с грецкий орех.
Мать А. С. в беседе с корреспондентом Panorama.am рассказала, что ее сыну в начале февраля исполнилось 25 лет. Поскольку ее сын относительно поправился, они решили также сделать матах. Они собрались в ресторане своего села в Котайкской области. Вернувшись домой в районе 23:00, они увидели, что дверь выломана.
«Ситуация дома была неописуемой. Забрали немного, ни золота, ни денег у нас не было. Прискорбен сам факт инцидента. Они, наверное, подумали, что вернувшемуся из плена сыну предоставили помощь, и пришли за этим. Все здесь знают, что ни я, ни мой муж на данный момент не работаем, у нас нет дохода», - говорит мать.
Семья оскорблена и обижена больше не столь размером кражи, хотя украли также несколько бутылок дорогого коньяка, подаренные по случаю семейной радости, и золотые подвески, представляющие большую ценность для матери, сколь бесстыдством воров и бездействием или медлительностью правоохранительных органов.
Женщина говорит, что они сразу сообщили о происшествии в полицию, затем сообщили также о своих подозрениях, предоставили необходимую информацию, но по сей день новостей нет.
«Мой сын тоже очень тяжело пережил это, - говорит – разве бывает такой День рождения? Он думает, что, как и другие ограбления в селе, это дело тоже будет «замято»», - говорит мать.
Как сообщили корреспонденту Panorama.am в полиции, в отделении полиции Егварда сообщили, что расследованием занимается следственный комитет. В Следственном комитете сказали, что ответят позже.