ԵՄ-ն Արցախին հատկացնում է հավելյալ 3 միլիոն եվրո մարդասիրական օգնություն
Եվրոպական հանձնաժողովն նախօրեին հայտարարել է Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շուրջ վերջին լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների ազդակիր քաղաքացիական բնակչությանը, այդ թվում՝ զգալի քանակի տեղահանված անձանց աջակցելու նպատակով 3 միլիոն եվրո մարդասիրական օգնություն տրամադրելու մասին։ Եվրոպական միության ջանքերով, 2020 թվականի սեպտեմբերից՝ ռազմական գործողությունների սկզբից, արդեն 6,9 միլիոն եվրո մարդասիրական օգնություն է մոբիլիզացվել։ Այս մասին հայտնում է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունը։
«Ռազմական գործողությունների դադարեցումից հետո տարածաշրջանում շարունակվում է ծանր մարդասիրական ճգնաժամը, որի սրմանը ներկայում նպաստում են խստաշունչ ձմեռը և կորոնավիրուսային համավարակը։ ԵՄ-ն ավելացնում է Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շուրջ հակամարտության ազդակիր բնակչության աջակցությունը։ Այն կօգնի տրամադրել արտակարգ իրավիճակներում անհրաժեշտ պարագաներ, նրանց ովքեր ունեն դրա խիստ կարիքը»,- նշել է Ճգնաժամային իրավիճակների կառավարման հարցերով ԵՄ հանձնակատար Յանեզ Լենարչիչը։
Նոր հայտարարված օժանադակությունը կօգնի ԵՄ մարդասիրական գործընկեր կազմակերպություններին մատակարարել սնունդ, ձմեռային պարագաներ, ապահովել ապաստան և հոգալ այլ կարիքներ, ինչպես նաև ապահովել անհրաժեշտ առողջապահական ծառայություններ և հոգեբանական աջակցություն ազդակիր բնակչության համար։ ԵՄ մարդասիրական օգնությունը տրամադրվում է հումանիզմի, չեզոքության, անկողմնակալության և անկախության մարդասիրական սկզբունքներին համահունչ։

Society 13:26 19/02/2021 Armenia
The European Commission on Thursday announced €3 million in humanitarian aid to assist those affected by the recent large scale hostilities in and around Nagorno-Karabakh, including a significant number of displaced people. Since the beginning of the hostilities in September 2020, the EU has mobilised a total of €6.9 million in humanitarian assistance, the commission said in a press release
Commissioner for Crisis Management, Janez Lenarčič, said: "Following the cessation of hostilities, the humanitarian crisis in the region remains dire and is currently exacerbated by the harsh winter and the coronavirus pandemic. The EU is stepping up its support for the conflict-affected population in and around Nagorno-Karabakh. It will help provide emergency supplies to those most in need.”
The newly announced emergency support will help EU humanitarian partners to deliver food, shelter, winter items and other basic needs, as well as essential health services and psychosocial support to the affected population. All EU humanitarian funding is provided in line with the humanitarian principles of humanity, neutrality, impartiality and independence.