Քաղաքական 11:32 19/02/2021 Աշխարհում
Ամերիկյան վարչակազմը որոշում է կայացրել պատժամիջոցներ կիրառել Բելառուսի 43 քաղաքացիների նկատմամբ, ներառյալ բարձրաստիճան պաշտոնյաների՝ հանրապետությունում «ժողովրդավարությունը խաթարելու» համար: Այս մասին ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի գրավոր հայտարարության մեջ, գրում է Tass-ը։
Նշվում է, որ 43 բելառուսների նկատմամբ սահմանվում են մուտքի արտոնագրերի սահմանափակումներ: Սա նշանակում է, որ նրանք հիմնականում զրկված են Միացյալ Նահանգներ մուտք գործելու իրավունքից:
Այն պարզաբանում է, որ սև ցուցակում ներառված են նաև «արդարադատության ոլորտի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, իրավապահ մարմինների ղեկավարներ, ինչպես նաև շարքային աշխատակիցներ, դատախազներ, ովքեր բերման են ենթարկել խաղաղ ցուցարարներին» և անպատշաճ վերաբերվել նրանց, որոնք մասնակցել են ցուցարարներին և լրագրողներին ազատազրկման դատապարտելուն, ինչպես նաև բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների վարչական անձնակազմին, ովքեր «սպառնացել են ուսանողներին՝ ցույցերին մասնակցելու համար»:
ԱՄՆ պետքարտուղարի խոսքով՝ Բելառուսի իշխանությունները շարունակում են բռնություն գործադրել ցուցարարների, քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստների ու լրագրողների նկատմամբ:
Արդեն վեց ամիս է, ինչ Բելառուսում շարունակվում են բողոքի ցույցերը ընդդեմ 2020 թ. օգոստոսի 9-ին նախագահական ընտրությունների արդյունքների: Հաղթող է ճանաչվել պետության ներկայիս ղեկավար Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, ով այդ պաշտոնը զբաղեցնում էր 1994 թվականից: Ընդդիմությունը ընտրությունների արդյունքները համարում է կեղծված:

Политика 11:41 19/02/2021 В мире
Американская администрация приняла решение ввести санкции в отношении 43 граждан Белоруссии, включая должностных лиц высокого ранга, за "подрыв демократии" в республике. Об этом говорится в распространенном в четверг письменном заявлении госсекретаря США Энтони Блинкена, передает ТАСС.
Отмечается, что против 43 белорусских физических лиц вводятся визовые ограничения. Это означает, что в основном они лишаются права на въезд в Соединенные Штаты
В нем уточняется, что в черный список включены в том числе "официальные лица высокого ранга из сектора юстиции, руководители правоохранительных ведомств, а также рядовой персонал [компетентных органов], задерживавший мирных демонстрантов" и обходившийся с ними ненадлежащим образом, "судьи и прокуроры", принимавшие участие в вынесении приговоров к тюремному заключению участникам акций протеста и журналистам, а также административный состав высших учебных заведений, "грозивший студентам за участие" в манифестациях.
По оценке руководителя внешнеполитического ведомства США, власти Белоруссии продолжают применять насилие в отношении участников протестов, активистов гражданского общества и журналистов.
Уже 6 месяцев в Беларуси идут протесты против итогов президентских выборов, состоявшихся 9 августа 2020 года. Победителем стал действующий глава государства Александр Лукашенко, занимающий этот пост с 1994 года. Оппозиция считает результаты выборов сфальсифицированными.