Քաղաքական 13:03 19/02/2021 Հայաստան
Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը «Մեկ Հայաստան» կուսակցությունը չի համարում որպես այս իրավիճակի հանգուցալուծում։ «Հայելի» ակումբում հայտարարեց կուսակցության նախագահ Արթուր Ղազինյանը։
Նրա խոսքով, Նիկոլ Փաշինյանն ու նրա խմբակը գործել են պատմության մեջ ամենամեծ դավաճանությունը, հետևաբար, պետք է նրանց նկատմամբ իրականացվի քրեական հետապնդում, նրանք պետք է ենթարկվեն պատասխանատվության։
«Չնայած դատախազությունը հեռացել է իրավունքից, այսօր այն դարձել է այսօրվա քաղաքական խմբի անդամ, բայց նրանց պետք է հարկադրել վերադառանալ իրավունքի տիրույթ»,- ասաց բանախոսը՝ ավելացնելով, որ այն պահին, երբ դատախազին ու դատախազությանը կարողացան վերադարձնել իրավունքի տիրույթ, հաջորդ օրը կլինի քրեական հետապնդում Նիկոլ Փաշինյանի ու նրա թիմի անդամների նկատմամբ, կհետևեն նաև ձերբակալություններ։
Ինչ վերաբերում է Ազատության հրապարակում վաղը ժամը 15։00-ին հրավիրված հանրահավաքին,  Ա. Ղազինյանն ասաց՝ 1.5-2 ամիս Հայրենիքի փրկության շարժումը մասայական միջոցառումներ չի իրականացրել, քանի որ հասարակությունը պատերազմից հետո շոկի մէջ էր։
«Այս մեկ ու կես ամիսը տևական ժամանակ էր, որպեսզի հասարակությունը կարողանար շոկից դուրս գալ, գիտակցեր աղետի ծավալը և հանձնառություն ստանձներ իրավիճակը շտկելու և Հայաստանում հայկական շահի վրա հիմնված իշխանություն ձևավորելու համար։ Այսօր մենք կարող ենք արձանագրել, որ Հայաստանում բոլոր որոշումները կայացվում են ադրբեջանական, թուրքական շահերից ելնելով, դա պետք է ավարտվի, մեր խորին համոզմամբ, քրեական գործի հարուցմամբ»,- նշեց նա։
Բանախոսն ասաց՝ նախորդ հավաքներից վաղը հանրահավաքը տարբերվելու է իր էներգիայով, մոբիլիզացիայով, մարդաշատությամբ ու իշխանության գործողությունների դատապարտմամբ, որոնց հանգեցրել են ներպետական ճգնաժամով ու այն պետք է հանգուցալուծվի։
Ղազինյանը վստահ է՝ հասարակության ճնշման արդյունքում հաղթող գործընթացին կմիանան հասարակության շատ շերտեր։

Politics 15:53 19/02/2021 Armenia
The opposition One Armenia party does not consider Prime Minister Nikol Pashinyan's resignation as the only necessary move to handle the current situation in the country, its leader Artur Ghazinyan told a discussion on Friday.
He called for criminal proceedings against the premier and his team members to hold them to account for “committing the biggest betrayal in history.”
“Despite the fact that the prosecutor’s office has moved away from the law and has become a member of today's political team, it must be forced to uphold the rule of law,” Ghazinyan said, adding that Pashinyan and his team members will face criminal proceedings and be arrested immediately after the rule of law is restored in the country.
Speaking about the opposition rally at Yerevan’s Liberty Square on February 20, the opposition leader said for the past 1.5-2 months the Homeland Salvation Movement did not hold mass events, since the public was in shock after the war.
“The past one and a half months were enough for the society to overcome the shock, realize the scale of the disaster, take efforts to rectify the situation and form a government based on the interests of the Armenian people. Today we can state that all decisions in Armenia are made in favor of Azerbaijan and Turkey, and we strongly believe that it all must result in the launch of a criminal case,” Ghazinyan said.
The opposition leader is confident that many more people will be joining the winning process launched by the alliance of 17 opposition parties.