Առողջություն 14:42 19/02/2021 Աշխարհում
Հնդկաստանի Գոա նահանգում անօթևանը մահացել է սրտի «քարացման» պատճառով: «The Mirror»-ի տարածած լուրը ներկայացրել է «Գազետա ռու»-ն:
Տեղի այգում հայտնաբերվել է 50-ամյա մի մահացած տղամարդու, ում ինքնությունը դեռ չի պարզվել: Բժիշկները մահվան պատճառը պարզելու համար դիահերձել են տղամարդուն և արձանագրել, որ նրա սիրտը շատ պնդացած և ծանրացած է եղել, այն դժվարությամբ է հաջողվել կտրել:
Բժիշկները եկել են այն եզրակացության, որ տղամարդն ունեցել է էնդոմիոկարդիալ ֆիբրոզ: Սա հիվանդություն է, երբ մեծացած է լինում աջ նախասիրտը, և աջ փորոքի պատերը կալցիապատված է լինում:
Բժիշկ Բհարատ Սրիկումարի խոսքով՝ տղամարդու սիրտը համարյա քար է դարձած եղել: Նա նշել է, որ այն շատ հազվադեպ հիվանդություն է:
«Երբ դիահերձման ժամանակ հեռացվեց սիրտը, պարզվեց, որ օրգանը բավականին ծանրացել է: Եթե կշռեինք, ապա այն շատ ավելի ծանր կլիներ, քան սովորական սիրտը»,-ասել է բժիշկը:

Здоровье 14:58 19/02/2021 В мире
В индийском штате Гоа бездомный скончался из-за «окаменевшего» сердца. Об этом со ссылкой на издание  передает Газета.ru.
50-летний мужчина, чью личность пока не удалось установить, был найден мертвым в одном из местных парков. Врачи, когда проводили вскрытие для установления причин его смерти, обнаружили, что его сердце стало очень твердым и тяжелым, орган с трудом удалось разрезать.
Медики пришли к выводу, что у неизвестного был эндомиокардиальный фиброз — это болезнь, при которой увеличивается правое предсердие, а также нередко происходит кальцификация стенок правого желудочка.
По словам доктора Бхарата Срикумара, сердце мужчины практически окаменело, превратилось в камень. Он отметил, что это очень редкая болезнь.
«При удалении сердца во время вскрытия, обнаружилось, что орган стал довольно тяжелым. Если его взвесить, то оно будет весить намного больше, чем нормальное сердце», — рассказал медик.