Հասարակություն 14:41 20/02/2021 Հայաստան
Եղանակների անբարենպաստ պայմանների պատճառով, արդեն 5-րդ օրն է Արցախի վերահսկողությունից դուրս գտնվող բնակավայրերում դադարեցված են զոհված զինծառայողների աճյունների որոնողական աշխատանքները, քանի որ տեղացած առատ ձյան և մառախուղի պատճառով այս օրերին որոնումներն արդյունք չեն տալիս: Այս մասին հայտնում է Արցախի Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունը։
ԱԻ պետական ծառայությունն իրազեկում է, որ փրկարար ջոկատները որոնողական աշխատանքները կվերսկսեն հաջորդ շաբաթվանից:
Զինադադարից հետո մինչ այսօր հայտնաբերվել է 1485 զոհված զինծառայողների (ռազմագործողությունների մասնակից) և քաղաքացիական անձանց աճյուններ:

No search operations for the war casualties were conducted in the past five days due to adverse weather conditions, the Artsakh State Service of Emergency Situations said. "The search operations yield no result due to abundance of snow and fog," the Service aid on Saturday.
Artsakh search and rescue teams have carried out operations in the Azerbaijani-held territories to find casualties of the 2020 war and those missing in action since the start of the ceasefire.
The search has been suspended several times in recent months due to ceasefire violations, landmine explosions on the Azerbaijani-held areas and bad weather.
Thus far, a total of 1,485 bodies of fallen troops and civilians have been recovered from the battle zones.