Քաղաքական 13:49 21/02/2021 Հայաստան
Հետապնդում են մարդկանց, որոնք Ադրբեջանի համար լրջագույն վտանգ են ներկայացնում.Վարդան Ոսկանյանը՝ Սաղաթելյանի ձերբակալության մասին
«Մենք գործ ունենք  շինծու մեղադրանքով հասարակական կարևոր դերակատարություն ունեցող անձի ձերբակալման փորձի հետ»,- Երևանի դատարանի «Ավան» նստավայրի մոտ Արա Սաղաթելյանի ձերբակալման իրավաչափության հարցով դատական նիստից առաջ հայտնեց արևելագետ Վարդան Ոսկանյանը:
Նա նկատեց, որ շատերը գիտեն, թե ինչ դերակատարություն է ունեցել Արա Սաղաթելյան Հայաստանի պետականաշինության հարցում:
Վարդան Ոսկանյանը հիշատակեց Սաղաթելյանի դերն ապրիլյան պատերազմի ժամանակահատվածում թշնամական քարողչությանը հակահարված հասցնելու հարցում:
«Հատկապես այդ շրջանում էր, որ թե՛ մարտական գործողությունների տիրույթում, թե՛ քարոզչական դաշտում Ադրբեջանին մատնեցինք պարտության»,- նկատեց արևելագետը:
Շեշտելով, որ Արա Սաղաթելայնին և Կարեն Բեքարյանին նման մեղադրանքների առաջադրումը քաղաքական հալածաnքի փորձ է՝ Ոսկանյանը հավելեց, որ Սաղաթելյանի ողջ վարքագիծը փորձառությունը հուշում է, որ նա չէր կարող նման բան անել:
«Ընդ որում, հետապնդում են մարդկանց, որոնք Ադրբեջանի համար լրջագույն վտանգ են ներկայացնում, սա շատ խիստ կասկած է առաջացնում բոլոր բանական մարդկանց շրջանում՝ Հայաստանում մարդիկ, որոնք աշխատել են, հանուն հայրենիքի, հանուն հանրապետության անվտանգության Ադրբեջանի դեմ տարբեր ոլորտներում, արդյո՞ք այդ մարդկանց կարիքը Հայաստանն այլևս ունեի՞, թե չունի»,- նկատեց արևելագետը:
Նա հարց բարձրացրեց, թե արդյո՞ք այս իշխանությունները նման մարդկանց տեսնում են որպես Հայաստանի շահերի պաշտպան, թե նման մարդկանց փաստացիորեն հանձնելու  են Ադրբեջանին, և նկատեց, որ եթե անգամ նման ծրագիր չկա, ապա այս գործողությունները հանգեցնում են դրան:

Право 18:33 21/02/2021 Армения
Преследуют представляющих серьезнейшую угрозу для Азербайджана людей: Вардан Восканян о задержании Ара Сагателяна
«Мы имеем дело с попыткой задержания играющего важную общественную роль человека по сфабрикованному обвинению», – заявил в беседе с журналистами заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета Вардан Восканян возле суда общей юрисдикции Еревана (резиденция в Аване), где проходит заседание по вопросу правомерности задержания бывшего руководителя аппарата Национального Собрания Армении Ара Сагателяна.
Он указал, что многие знают, какую роль Ара Сагателян сыграл в государственном строительстве Армении.
Вардан Восканян отметил роль Ара Сагателяна в противодействии пропаганде Азербайджана во время Апрельской войны 2016 года.
«Именно в тот период мы нанесли поражение Азербайджану как в боевых действиях, так и в сфере пропаганды», – отметил эксперт.
Подчеркнув, что предъявление подобных обвинений Ара Сагателяну и Карену Бекаряну является попыткой политического преследования, Восканян добавил, что позиция и опыт Сагателяна говорят о том, что он не мог сделать ничего из того, что ему инкриминируется.
«При этом преследуют людей, которые представляют серьезнейшую угрозу для Азербайджана. Это вызывает очень сильные сомнения у всех разумных людей в Армении. Неужели Армения более не нуждается в людях, которые работали во имя Родины, во имя безопасности республики в различных сферах против Азербайджана?» – отметил Восканян.
Он озвучил вопрос: рассматривают ли действующие власти таких людей как защитников интересов Армении, или таких людей фактически сдадут Азербайджану? Он отметил, что даже если такой программы нет, эти действия приводят к этому.