Քաղաքական 20:20 22/02/2021 Հայաստան
Անհնազանդության ակցիա իրականացնողները ամփոփեցին երթը։ Վարչապետի՝ ընդդիմության միասնական թեկնածու Վազգեն Մանուկյանն ասաց, որ այն, ինչ կատարվեց, սարսափելի էր, այն, ինչ մեզ սպասվում է այս իշխանությունների օրոք, ավելի սարսափելի է լինելու։«Սա քաղաքական պայքար չէ։ Մենք ուզում ենք փրկել հայ ազգը և այս պետությունը։ ՀՀ-ում սահմանադրությունը չի աշխատում իրենց պատճառով։ Ամեն օր իրենք խախտում են սահմանադրությունը»։
20։04
Հայրենիքի փրկության շարժման երթի մասնակիցները Ֆրանսիայի հրապարակում են։
19։58
«Երեք տարի առաջ ԱԺ դարպասները բացել էին, ասում էին ԱԺ-ն ժողովրդինն է, Հայաստանում փակ դարպասներ չեն լինելու։ Հիմա նայեք այս դարպասներին, վերջին 2-3 ամսվա մեջ կրկնակի ամրացրել են, սա է այս իշխանության դիմագիծը»,- ԱԺ շենքի դիմաց հայտարարեց դաշնակցական Իշխան Սաղաթելյանը և կոչ արեց պատգամավորներին դուրս գալ փողոց և միանալ պայքարին։
«Մեկ անգամ ևս կոչ ենք անում, խելքի եկեք և մի դարձեք այդ դավաճանի հենարանը»,- ասաց նա։
19։55
«Գործ է, հարուցել են, ինչ է եղել որ։ Առաջին անգամը չէ, որ իմ դեմ գործ են հարուցում»,- Հայրենիքի փրկության շարժման երթի ընթացքում ասաց ընդդիմության թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը՝ պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, որ իր հայտարարությունների մասով քրգործեր են հարուցվել։ Ինչ վերաբերում է Անդրանիկ Քոչարյանի հայտարարությանն, ապա, Մանուկյանն ասաց․
«Իշխանությունը պահելու համար մտածում է այդ քայլին գնալ, բայց չի կարողանա և չի համաձակվի»,-ասաց Մանուկյանն ու շարունակեց, որ ժողովուրդն է նրանց հետ պահողը։
19։43
Երթի մասնակիցները կանգ առան նախագահական նստավայրի մոտ ՝ Բաղրամյան 26 շենքի մոտ։
«Ցավոք սրտի արցախյան կորստից հետո մեր շատ հայրենակիցներ հասկացան, թե 2018 թվականին ում էին բերել իշխանության։ Բայց կարող էին նույն 2018 թվականին հասկանալ, որ իշխանության են բերել մեկին, որը միայն սիրում է նյութապաշտությունը, հարմարավետությունը։ Հիմա, կանգնած այստեղ դիմում ենք ՀՀ նախագահին, որը պաշտոնապես միացավ ժողովրդի շարժմանն ու վարչապետի հրաժարականի պահանջին, որ Արմեն Սարգսյանը պաշտոնական պահանջի տերը լինի։ Դրա համար ունի 2 գործողություն՝ չվավերացնի որևէ փաստաթուղթ, որն ուղարկվում է նախագահական պալատ վավերացման և երկրորդը ՝ պետք է դիմի գործողությունների ՝ քաղաքացիներին, օրենքը պաշտպանելու և կառավարության ու Նիկոլի հրաժարականը ժամ առաջ իրականություն դարձնելու համար»,- նախագահական շենքի դիմաց հայտարարեց Գեղամ Մանուկյանը։
19։34
«Առանց Նիկոլ Հայաստան» վանկարկումներով բողոքի երթի մասնակիցները շարժվում են առաջ։
«Այսօր էլ աներեսաբար, իրեն գժի տեղ դրած, կարծես ոչ մի բան չի եղել , կարծես Շուշին չի ընկել, կարծես Հադրութը չի ընկել, կարծես Արցախի 70 տոկոսը չի գրավվել, նստած թիթեռ են նկարում կառավարության շենքում»,-երթի ընթացքում ասաց դաշնակցական գործիչ Գեղամ Մանուկյանը։
Անդրադառնալով իրավապահ համակարգին, ասաց որ նրանք պաշտպանում են հողատուին․
«Երկու կոպեկ փող են տալիս, տուն եք պահում, արդարացում չի լինի, բավական է բռնեք այդ վարչապետական աթոռի ոտքերը, թողեք գնա, որ մենք ունենանք առանց Նիկոլ Հայաստան»։
19։20
Հայրենիքի փրկության շարժման երթը շարունակվում է։ Մասնակիցները Հ․ Քոչար փողոցով շարժվեցին դեպի Բաղրամյան պողոտա։ Երթի մասնակիցները կշարժվեն մինրև Ֆրանսիայի հրապարակ, որտեղ էլ սպասվում է անհնազանդության ակցիա:
Ակցիայի մասնակիցները վանկարկում են՝ «Նիկոլ դավաճան», «Առանց Նիկոլ Հայաստան»։
Նշենք, որ երթը մեկնարկել էր  Արաբկիր վարչական շրջանի Պրահայի այգու մոտից,  Արաբկիրի թաղապետարանի դիմացից։

Политика 20:36 22/02/2021 Армения
Участники акции протеста в Ереване, требующие отставки Никола Пашиняна с поста премьер-министра Армении, проводят  шествие по улицам армянской столицы. Шествие организовано Движением за спасение Родины. В настоящее время участники шествия находятся на Площади Франции.
Шествие стартовало с административного района Еревана Арабкир. Участники шествия скандируют «Никол, предатель!», «Армения без Никола!».
Участники шествия по улице Кочара направились на проспект Баграмяна – оттуда на Площадь Франции, где намечена акция неповиновения.
« И сегодня без стыда, строя из себя дураков, словно ничего не случилось, словно город-крепость Шуши в Арцахе не пал, словно 70% Арцаха не захвачено врагом , действующие власти сидят и рисуют бабочку в здании правительства», – сказал во время шествия представитель АРФД Гегам Манукян
Коснувшись правоохранительной системы, он отметил, что она защищает сдавшего земли врагу человека. «Им платят две копейки, вы содержите на эти деньги семьи, но пусть это не служит оправданием. Довольно. Пусть этот вцепившийся в кресло премьера уйдет, чтобы у нас была Армения без Никола», – обратился он к представителям правоохранительной системы.
Участники шествия остановились у резиденции президента Армении на проспекте Баграмяна в Ереване.
«Сейчас, стоя здесь, мы обращаемся к президенту РА, который официально присоединился к народному движению и требованию отставки премьер-министра в 2018 году. Мы требуем, чтобы Армен Саркисян выполнял свою миссию. Следовательно, ему нужно сделать 2 вещи. Первое: не подписывать какой-либо документ, который направляется в резиденцию президента на утверждение. Второе: предпринять действия для защиты граждан и закона, претворения в жизнь как можно скорее отставки Никола и правительства», – отметил Манукян.
В свою очередь кандидат в премьер-министры от Движения за спасение Родины Вазген Манукян в ходе шествия коснулся возбуждения уголовного дела в его отношении.
Ранее из Генпрокуратуры сообщили, что возбуждено уголовное дело в связи с заявлениями Вазгена Манукяна во время митинга 20 февраля. Было отмечено, что дело возбуждено по ст. 301 (публичные призывы к насильственному захвату государственной власти, насильственному изменению конституционного строя Республики Армения). Уголовное дело направлено в Следственный комитет Армении для начала производства и предварительного расследования.
Вазген Манукян заявил о вариантах устранения власти, в том числе отметив, что нужно быть готовым к молниеносному захвату власти путем восстания.
«Возбудили дело, и ладно. Это не первый случай, когда против меня возбуждают дело », - сказал Вазген Манукян. Что касается заявления Андраника Кочаряна, Манукян сказал:
«Он думает сделать этот шаг, чтобы сохранить власть, но он не сможет, не посмеет», - сказал Манукян и продолжил, что их от этого шага удержит народ.
У здания НС Армении представитель АРФ «Дашнакцутюн» Ишхан Сагателян отметил: «Три года назад были открыты ворота Национального Собрания, говорили, что Национальное Собрание принадлежит народу, в Армении не будет больше закрытых ворот. А теперь посмотрите на эти ворота, они укреплены многократно за последние 2-3 месяца, вот облик действующей власти».
Он призвал депутатов выйти на улицы и присоединиться к борьбе. «Еще раз призываем: придите в себя, не становитесь опорой этого предателя!» – сказал он.