Տնտեսություն 09:09 23/02/2021 Հայաստան
Վտանգ կա, որ Հայաստանի տնտեսությունը կհայտնվի դեֆոլտի շեմին: Օրեցօր մեծանում է պարտքի սպասարկումը՝  տոկոսների վճարումը։ Սա նշանակում է, որ Հայաստանը ոչ միայն չի կարողանա նոր պարտքեր վերցնել, այլ միջազգային ֆինանսական հաստատությունները կարող են իրենց ուղղակի վերահսկողության տակ վերցնել Հայաստանի տնտեսությունը: Այս մասին տելեգրամի իր էջում գրել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը։
«Մեկ ամիս առաջ կառավարությունը 750 միլիոն դոլար արժողությամբ եվրոբոնդեր էր թողարկել՝ դրանով իսկ պետական պարտքը բարձրացնելով 10%-ով: Այս գումարը պետք է ծախսվեր տնտեսության զարգացման վրա, որպեսզի տնտեսական ակտիվություն լիներ, ՀՆԱ-ն աճեր, այնուամենայնիվ, ինչպես պարզվեց, գումարը ծախսվելու է աշխատավարձեր և, իհարկե, պարգևավճարներ վճարելու վրա:
Իշխանության փոփոխությունից հետո ազգային պարտքն աճել է 2.3 միլիարդ դոլարով: Մինչև տարեվերջ պետական պարտքը կանցնի անցողիկ շեմը և կհասնի ՀՆԱ-պարտք 70% -ի  շեմին:
Պետական պարտքի մասին օրենսդրության համաձայն, պարտքի սահմանը 60% է, որն այս պահին Հայաստանում արդեն կազմում է 65-66%: Այսինքն, ազգային պարտքն արդեն հատել է օրենքով սահմանված շեմը:
Բացի այդ, պարտքի 70% -ը արտարժույթով է, որը ռիսկային է դառնում, երբ փոխարժեքը փոխվում է: Այս պահի դրությամբ ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու համար կա 2960 դոլարի իրական պարտք: Հայաստանի քաղաքացիները թանկ են վճարում Նիկոլի սխալների համար: Եվ ֆինանսապես նույնպես: Նրանք թանկ են վճարում իրենց երեխաների կյանքի հաշվին՝ հետագա սերունդներին թողնելով հսկայական պարտքեր և անմրցունակ տնտեսության դատապարտված երկիր»,-գրել է Միքայել Մինասյանը:

Экономика 09:54 23/02/2021 Армения
Бывший посол Республики Армения при Святом Престоле, в Португалии и Суверенном мальтийском ордене, кандидат исторических наук Микаел Минасян пишет
"Есть риск, что экономика Армении окажется у порога дефолта. С каждым днём увеличивается обслуживание долга - оплата процентов. Это означает, что Армения не только не сможет взять новый долг, но международные финансовые институты могут взять экономику Армении под свой прямой контроль.
Месяц назад правительство распределило евробонды на 750 млн. долларов, тем самым увеличив государственный долг на 10%. Эту сумму должны были потратить на развитие экономики, чтобы была экономическая активность, вырос бы ВВП, однако, как выяснилось, сумму будет потрачена на выплату зарплат и конечно же премий!
После смены власти государственный долг вырос на 2,3 миллиарда долларов. До конца года государственный долг пересечёт порог и достигнет порога 70% долга-ВВП. По законодательству о Государственном долге предел допустимого долга составляет 60%, который на данный момент в Армении уже составляет 65-66%. Т.е., Государственный долг уже перешёл порог, установленный законодательством.
Кроме того, 70% долга в иностранной валюте, а это становится рискованным при смене курса валюты. На данный момент, на каждого гражданина РА есть реальный долг в размере 2960 долларов. Граждане Армении дорого платят за ошибки Никола. И финансово тоже. Дорого платят за счёт жизни своих детей, оставляя последующим поколениям огромные долги и страну, приговоренную на неконкурентноспособную экономику".