Տնտեսություն 09:09 23/02/2021 Հայաստան
Վտանգ կա, որ Հայաստանի տնտեսությունը կհայտնվի դեֆոլտի շեմին: Օրեցօր մեծանում է պարտքի սպասարկումը՝  տոկոսների վճարումը։ Սա նշանակում է, որ Հայաստանը ոչ միայն չի կարողանա նոր պարտքեր վերցնել, այլ միջազգային ֆինանսական հաստատությունները կարող են իրենց ուղղակի վերահսկողության տակ վերցնել Հայաստանի տնտեսությունը: Այս մասին տելեգրամի իր էջում գրել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը։
«Մեկ ամիս առաջ կառավարությունը 750 միլիոն դոլար արժողությամբ եվրոբոնդեր էր թողարկել՝ դրանով իսկ պետական պարտքը բարձրացնելով 10%-ով: Այս գումարը պետք է ծախսվեր տնտեսության զարգացման վրա, որպեսզի տնտեսական ակտիվություն լիներ, ՀՆԱ-ն աճեր, այնուամենայնիվ, ինչպես պարզվեց, գումարը ծախսվելու է աշխատավարձեր և, իհարկե, պարգևավճարներ վճարելու վրա:
Իշխանության փոփոխությունից հետո ազգային պարտքն աճել է 2.3 միլիարդ դոլարով: Մինչև տարեվերջ պետական պարտքը կանցնի անցողիկ շեմը և կհասնի ՀՆԱ-պարտք 70% -ի  շեմին:
Պետական պարտքի մասին օրենսդրության համաձայն, պարտքի սահմանը 60% է, որն այս պահին Հայաստանում արդեն կազմում է 65-66%: Այսինքն, ազգային պարտքն արդեն հատել է օրենքով սահմանված շեմը:
Բացի այդ, պարտքի 70% -ը արտարժույթով է, որը ռիսկային է դառնում, երբ փոխարժեքը փոխվում է: Այս պահի դրությամբ ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու համար կա 2960 դոլարի իրական պարտք: Հայաստանի քաղաքացիները թանկ են վճարում Նիկոլի սխալների համար: Եվ ֆինանսապես նույնպես: Նրանք թանկ են վճարում իրենց երեխաների կյանքի հաշվին՝ հետագա սերունդներին թողնելով հսկայական պարտքեր և անմրցունակ տնտեսության դատապարտված երկիր»,-գրել է Միքայել Մինասյանը:

Mikayel Minasyan: Armenia's economy on the brink of default
"There is a real risk that the Armenian economy may occur on the brink of default," Armenia's former Ambassador to the Holy See Mikayel Minasyan wrote on his Telegram channel, commenting on the current state of affairs in economy. "The service of foreign debt is increasing day by day with higher loan repayment rates. This means, Armenia will be unable to not only borrow new debt, but international financial institutions may also request direct control of the country's economy," according to Minasyan.
"A month ago, the government issued new Eurobond worth $750 million, thus increasing the public debt by 10%. These funds were envisaged to spend on economic activity and growth, increase the GDP, but as it turned out, the funds were envisaged to pay salaries and bonuses to officials. After the change of the power in Armenia, the country's national debt rose by 2.3 billion USD. By the end of the year, the state debt will exceed the established ceiling and reach 70% percent of GDP," Minasyan wrote.
The former Ambassador reminded that the Armenian legislation establishes debt ceiling of 60% of GDP, while at present the state debt is around 65-66% of GDP. In his words, the national debt has thus crossed the established upper level of the debt.
Minasyan also reminded that 70% of the total debt is in foreign currency which poses another risk as the exchange rates are fluctuating. "At present, every citizen of the Republic of Armenia has a real debt of 2,960 USD. The citizens of Armenia pay a high price for Nikol's mistakes, including financially. They pay high price in place of their children, leaving huge debts and a country with uncompetitive economy to future generations," Minasyan concluded.
- Mikayel Minasyan: Armenian, Azeri security chiefs, Artsakh leader set to discuss steps to ‘integrate remnants of Artsakh into Azerbaijan’
- Mikayel Minasyan: Armenia's absence from Athens summit shows loss of its natural allies
- Mikayel Minasyan: We must realize that ‘gang of Turkish-Azerbaijani agents’ is in power in Armenia