Ակնհայտորեն ավելացել են Թուրքիայի հավակնությունները տարածաշրջանի գործընթացներում. ԱԳՆ
ԱԺ-ում մեկնարկել է Տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը, որին մասնակցում է նաև ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը։
Հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մելքումյանը նշեց, որ քննարկվելու են պատերազմական իրավիճակից հետո եվրասիական ինտեգրման հետ կապված մարտահրավերները։ Նա տեղեկացրեց, որ քննարկման մի մասը լինելու է փակ։
ՀՀ արտգործնախարար Արա Այվազյանը նշեց, որ 44-օրյա պատերազմից հետո Հարավային Կովկասում տեղի են ունենում թե՛ տարածաշրջանային, թե՛ խոշոր դերակատարների և ազդեցությունների վերադասավորում։ Նա նկատեց, որ այդ գործընթացը դեռևս ավարտված չէ, և վաղ է ամբողջական գնահատական տալ եղած իրողություններին և մարտահրավերներին։
«Այնուհանդերձ, կարելի է արձանագրել, որ տարածաշրջանում հրադադարի պահպանման, հումանիտար արդի հարցերի լուծման տեսանկյունից առանցքային դերակատարում է ստանձնել ՌԴ-ը։ Ակնհայտորեն ավելացել են նաև Թուրքիայի հավակնությունները տարածաշրջանի գործընթացներում։ Տարածաշրջանում հայ ժողովրդի համապարփակ անվտանգության ապահովումը եղել և մնում է մեր արտաքին քաղաքականության առանցքային ուղղությունը»,- նշեց նախարարը։
Արա Այվազյանը նկատեց՝ Ղարաբաղյան հակամարտության չլուծվածությունը շարունակում է մնալ տարածաշրջանային առանցքային մարտահրավերներից մեկը։
«Թուրքիայի աջակցությամբ և անմիջական մասնակցությամբ Արցախի դեմ ուժի կիրառման հետևանքները և Արցախի տարածքների մի մասի զավթումը չեն կարող համարվել հակամարտության կարգավորում։ Միայն քաղաքական բանակցված կարգավորումը, որը կհարգի բոլորի իրավունքները և կորոշի Արցախի վերջնական կարգավիճակը, կարող է համարվել հակամարտության վերջակետը։ Մենք հանձնառու ենք կարգավորման գործընթացի վերսկսմանը, սակայն նախ և առաջ պետք է ձևավորվի խաղաղությանը նպաստող միջավայր, իսկ դրա նախադրյալներն Ադրբեջանի կողմից դեռևս նկատելի չեն։ Դա է վկայում ադրբեջանական կողմից նոյեմբերի 9-ի հայտարարության՝ հումանիտար հատվածի չկատարումը, որը մասնավորապես արտահայտվում է գերիների հայրեադարձման ուղղությամբ խոչընդոտների հարուցմամբ»,- ներկայացրեց նախարարը։
Նա տեղեկացրեց, որ հայկական կողմի դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ. Մինսկի խմբի համանախագահությունը Ղարաբաղյան կարգավորման միակ միջազգայնորեն ճանաչված ձևաչափն է, և Հայաստանը շարունակելու է սատարել այդ ձևաչափը։
«Տարածաշրջանում մենք ակնկալում ենք տեսնել ուժեղ համանախագահություն, որն, առաջին հերթին, կկարողանա ապահովել իր մանդատի բովանդակությունը, մասնավորապես՝ խաղաղ գործընթացի առաջ մղումը։ Եվրասիական տարածաշրջանի վրա, վստահաբար, կազդի մեր տարածաշրջանում բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը, որի մասին խոսվում է նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետում»,- ասաց նա։
- ՌԴ ԱԳՆ-ն գնահատել է իրավիճակը Արցախում
- Լավրովի հետ հանդիպմանն Այվազյանը շեշտել է ռազմագերիների և պատանդի կարգավիճակում պահվող անձանց հայրենադարձման կարևորությունը

Политика 12:48 23/02/2021 Армения
В Национальном Собрании стартовало заседание Постоянной комиссии по вопросам региональной и евразийской интеграции, в котором принимает участие министр иностранных дел Армении Ара Айвазян.
Председатель комиссии Микаел Мелкумян отметил, что будут обсуждаться вызовы, связанные с евразийской интеграцией после военной ситуации. Он сообщил, что часть обсуждения будет закрытой.
Министр иностранных дел РА Ара Айвазян отметил, что после 44-дневной войны на Южном Кавказе происходит перерокировка как региональных, так и крупных акторов, зон влияния. Он отметил, что этот процесс еще не завершен, пока рано давать полную оценку существующим реалиям и вызовам.
«Тем не менее, можно констатировать, что Россия взяла на себя ключевую роль с точки зрения поддержания режима прекращения огня в регионе и решения текущих гуманитарных вопросов. Амбиции Турции в региональных процессах явно возросли. Обеспечение всеобъемлющей безопасности армянского народа в регионе было и остается ключевым направлением нашей внешней политики», – указал министр.
Ара Айвазян отметил, что неурегулированный нагорно-карабахский конфликт остается одним из ключевых региональных вызовов.
«Последствия применения силы против Арцаха при поддержке и непосредственном участии Турции, оккупация части территорий Арцаха не могут считаться урегулированием конфликта. Только урегулирование путем политических переговоров, которое уважает права всех и определяет окончательный статус Арцаха, может считаться конечной точкой в конфликте. Мы привержены возобновлению процесса урегулирования, однако, прежде всего, необходимо формирование способствующей миру обстановки, а предпосылки этого со стороны Азербайджана пока не заметны. Об этом свидетельствует невыполнение Азербайджаном гуманитарной части трехстороннего заявления Еревана, Москвы и Баку от 9 ноября что, в частности, нашло свое отражение в создании препятствий репатриации пленных», – сказал министр.
Он сообщил, что позиция армянской стороны остается неизменной. Сопредседательство Минской группы ОБСЕ является единственным международно признанным форматом для урегулирования карабахского конфликта, и Армения будет продолжать поддерживать этот формат.
«Мы ожидаем увидеть сильное сопредседательство в регионе, которое, в первую очередь, сможет обеспечить содержание своего мандата, в частности, продвижение мирного процесса. На Евразийский регион, безусловно, повлияет разблокировка всех транспортных и экономических коммуникаций в нашем регионе, о чем говорится в 9-м пункте заявления от 9 ноября», – сказал он.