Իրավունք 13:36 23/02/2021 Հայաստան
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում, նախագահությամբ Աննա Դանիբեկյանի (Շենգավիթի նստավայր), շարունակվում է սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով քննությունը։
Նիստի մեկնարկին դատավոր Դանիբեկյանը հայտարարեց, որ դատարանը ստացել է Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանի միջնորդությունը նիստը հետաձգելու վերաբերյալ։
Պաշտպանը հիմնավորել է, որ այսօր՝ փետրվարի 23-ին ժամը 13-ին  նշանակված է մեկ այլ դատական նիստ, որին նա պետք է մասնակցի, այդ պատճառով չի կարող ներկայանալ այսօրվա դատական նիստին։
Ալեքսանյանը խնդրել է դատական նիստը հետաձգել ու նշանակել մեկ այլ օր, միջնորդությանը կցել է Վերաքննիչ դատարանից ստացած ծանուցագիրը։
Դանիբեկյանը հայտարարեց, որ դատարանն աշխատակազմի միջոցով պարզել է, որ նշված դատական նիստը սկսվելուց անմիջապես հետո հետաձգվել է։
«Ուստի  դատարանին հասկանալի չեն Էրիկ Ալեքսանյանի բացատրության պատճառները։ Դատարանը հայտարարում է 20 րոպե տևողությամբ ընդմիջում Էրիկ Ալեքսանյանի բացակայության պատճառներն ու ներկայանալու հնարավորությունը պարզելու նպատակով»,-ասաց դատավորը։
Փաստաբանական թիմից հիշեցնում են, որ նախորդ լսումների ժամանակ Էրիկ Ալեքսանյանը տեղեկացրել է դատավոր Դանիբեկյանին Վերաքննիչ դատարանում այսօր նշանակված նիստի մասին և խնդրել նիստ չնշանակել փետրվարի 23-ին։
Սակայն դատավորն անտեսել է փաստաբանի խնդրանքը, նշելով, որ Ալեքսանյանին հայտնի է, որ սույն գործով դատական նիստերը տեղի են ունենում երեքշաբթի օրերին, և կարող էր նման խնդրանքով դիմել Վերաքննիչ դատարան։ Դանիբեկյանը նաև զգուշացրեց, որ Ալեքսանյանի բացակայությունը կդիտվի որպես դատարանի հանդեպ անհարգալից վերաբերմունք։

Право 13:51 23/02/2021 Армения
Суд общей юрисдикции города Ереван (резиденция Шенгавита) под председательством судьи Анны Данибекян сегодня продолжил слушания по делу о предполагаемом свержении конституционного строя.
Судья Анна Данибекян сообщила в начале заседания, что суд получил ходатайство адвоката бывшего вице-премьера РА Армена Геворкяна, Эрика Алексаняа, о переносе заседания в связи с тем, что он участвует в заседании Апелляционного суда, также назначенного на 13:00 23 февраля.
Судья сообщила, что аппарат суда установил – заседание Апелляционного суда было отложено сразу после начала. «Посему суду непонятны причины отсутствия адвоката Эрика Алексаняна. Суд объявляет 20-минутный перерыв с целью выяснения причин отсутствия Эрика Алексаняна и возможности его явки», – отметила она.
Команда адвокатов напоминает, что в ходе предыдущих слушаний Эрик Алексанян проинформировал судью Данибекян о назначенном на сегодня заседании Апелляционного суда и просил не назначать заседания на 23 февраля.
Однако судья проигнорировала просьбу адвоката, отметив, что Алексаняну известно, что судебные заседания по этому делу проходят по вторникам, он мог обратиться в Апелляционный суд с такой просьбой. Данибекян также предупредила, что отсутствие Алексаняна будет считаться неуважением к суду.