Հայաստանը մտել է մի գործընթացի մեջ, որտեղ չկա պարզ հաշվարկ՝ ինչպես գործընթացից դուրս կգա երկիրը․ Տ․ Աբրահամյան
ԱՀ նախագահի նախկին խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը գրում է․
«ՊԵԿ նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման գործընթացին, նշել է, որ ապաշրջափակման վերաբերյալ մոտեցումները և հարցերը հիմա քննարկման ընթացքում են, չկա վերջնական պատկեր։Ըստ պաշտոնյայի, դեռ հստակ չէ, թե որտեղից է սահմանը բացվելու, ինչպիսի տնտեսական հնարավորություններ են գործելու ու ավելանալու։
Հայաստանը մտել է մի գործընթացի մեջ, որտեղ չկա պարզ հաշվարկ՝ ինչպես գործընթացից դուրս կգա երկիրը։
Վարչապետից սկսած՝ վերջացրած տարբեր տրամաչափի կուսակցական չինովնիկներով, ուրախ տոնայնությամբ խոսում են ու խոսում, բայց պարզվում է, որ գործընթացի մեկնարկից ի վեր, հաշվարկ չկա, թե ինչ հնարավորություներով և օգուտով դուրս կգա Հայաստանը։
Համոզված եմ, որ առ այս պահը լուրջ ուսումնասիրության ենթարկված չէ նաև անվտանգային միջավայրի փոփոխության հարցը, հավանական սպառնալիքները, հակազդեցության, ռիսկերի նվազեցման գործիքակազմը։
Այս ուղղությամբ նույնիսկ նվազագույն խդիրները լուրջ դիտարկման չեն ենթարկվում, ուր մնաց վերլուծվի անվտանգությունը ռեգիոնալ մակարդակում։
«Առանց վարորդ մեքենան» շարունակում է բարձր արագությամբ ընթացքը և դժվար է հստակ կանխատեսել, թե ե՞րբ կլինի հաջորդ «վթարը» և ի՞նչ հետևանքներով»։

Политика 20:26 24/02/2021 Армения
Тигран Абрамян: Армения вступила в процесс, в котором нет простого расчета того, как из процесса выйдет страна
Глава аналитического центра «Энакет» («Точка опоры»), бывший советник президента Арцаха (НКР) Тигран Абрамян пишет:
«Председатель Комитета государственных доходов Эдвард Ованисян в беседе с журналистами, касаясь процесса разблокировки региональных коммуникаций, отметил, что подходы к разблокировке и вопросы в настоящее время обсуждаются, окончательной картины нет.
По его словам, пока не известно четко, откуда откроется граница, какие экономические возможности возникнут и будут расширяться.
Армения вступила в процесс, в котором нет простого расчета того, как из процесса выйдет страна.
От премьер-министра до партийных чиновников разного калибра, они с радостным тоном говорят и говорят, но оказывается, что с самого начала процесса нет никакого расчета, с какими возможностями и с какой выгодой выйдет Армения.
Убежден, что до сего момента серьезно не изучены и вопрос изменения среды безопасности, возможные угрозы, меры противодействия и инструментарий снижения рисков.
В этой связи даже минимальные проблемы серьезно не рассматриваются, не говоря уже о том, чтобы анализировать безопасность на региональном уровне.
«Автомобиль без водителя» продолжает двигаться с большой скоростью; трудно четко предсказать, когда произойдет следующая «авария» и с какими последствиями?»