Քաղաքական 14:20 24/02/2021 Հայաստան
Ղազինյան. Հարցեր, որոնց պատասխանները պետք է գտնի պետական դավաճանության քրգործով վարույթն իրականացնող մարմինը
«Մեկ Հայաստան» կուսակցության նախագահ, իրավաբան Արթուր Ղազինյանը գրում է.
«Իսկանդեռների սկանդալի ֆոնին մի քանի հարցեր կան, որոնց պատասխանները պետք է գտնի պետական դավաճանության քրեական գործով վարույթն իրականացնող մարմինը.
1. 2020 թ.-ի հոկտեմբերի 16-ին Իրանի դեսպանը հանդիպել է՞ արդյոք ՀՀ վարչապետի հետ, թե ոչ;
2. Հանդիպման ժամանակ Իրանի դեսպանն առաջարկել է՞ հակաօդային պաշտպանության համակարգի միջոցով փակել Արցախի ամբողջ օդը՝ Իրանի զինվորականների անմիջական մասնակցությամբ;
3. Փաշինյանի՝ Իրանի պատժամիջոցների տակ գտնվելու փաստարկին ի պատասխան, դեսպանն առաջարկել է՞ արդյոք այդ օժանդակությունը տրամադրել 2 օր հետո՝ հոկտեմբերի 18-ին, երբ արդեն վերացված կլինեն Իրանի նկատմամբ զենքի վաճառքի սահմանափակումները;
4. Ի՞նչ հիմքով և նպատակով է Նիկոլ Փաշինյանը մերժել մեր բարեկամ Իրանի այս առաջարկը, որի շնորհիվ հնարավոր կլիներ բեկում մտցնել ճակատում, փրկել Արցախն ու մեր հազարավոր զինվորների կյանքը:
Հ.Գ. Հարկ է նշել, որ Իրանին պետք էր փորձարկել իր հակաօդային պաշտպանության համակարգը թուրքական Բայրաքթարների և իսրայելական ԱԹՍ-ների դեմ»։
Իսկանդեռների սկանդալի ֆոնին մի քանի հարցեր կան, որոնց պատասխանները պետք է գտնի պետական դավաճանության քրեական գործով...

Политика 14:46 24/02/2021 Армения
Казинян: Вопросы, ответы на которые должен найти орган, ведущий уголовное дело о государственной измене
«На фоне скандала с «Искандерами» возникает ряд вопросов, ответы на которые должен найти орган, ведущий уголовное дело о государственной измене.
1. Встречался ли посол Ирана с премьер-министром РА 16 октября 2020 г.?
2. Предлагал ли посол Ирана во время встречи закрыть небо Арцаха системами ПВО при непосредственном участии иранских военных?
3. В ответ на аргумент Пашиняна о том, что Иран находится под санкциями, предлагал ли посол оказать эту помощь через два дня, 18 октября, когда будут сняты ограничения на продажу оружия Ирану?
4. На каком основании и с какой целью Никол Пашинян отверг это предложение нашего друга Ирана, благодаря которому можно было бы совершить прорыв на фронте, спасти Арцах и жизни тысяч наших военнослужащих?
PS Следует отметить, что Ирану необходимо было испытать свою систему ПВО против турецких «Байрактаров» и израильских БПЛА».