Քաղաքական 15:24 26/02/2021 Աշխարհում
Թուրքիայի արտգործնախարարության մամուլի խոսնակ Համի Աքսոյը պատասխանել է Նիդերլանդների ներկայացուցիչների պալատում Հայոց ցեղասպանության մասին ընդունված որոշմանը վերաբերող հարցին: Այս մասին գրում է ermenihaber-ը։
Փետրվարի 25-ին Նիդերլանդների ներկայացուցիչների պալատում ընդունված և կառավարությանը 1915թ. Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու կոչ անող որոշման վերաբերյալ Աքսոյը նշել է, որ այն պատմությունը քաղաքական դրդապատճառներով վերաշարադրելու «իրավական ուժ չունեցող փորձ է»:
Աքսոյի համոզմամբ՝ խորհրդարանները պատմությունը գրելու ու դատելու վայր չեն:
«Այս որոշումն ընդունողները փոխարեն պարզեն, թե իրականում ինչ է տեղի ունեցել 1915թ., պոպուլիստի պես վազում են քվեի հետևից: Խնդրո առարկա որոշման տակ ստորագրողներին հրավիրում ենք 1948թ ՄԱԿ-ի «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժի մասին» կոնվենցիան ու ՄԻԵԴ որոշումները ստուգել, պատմական խնդիրը ավելի լավ հասկանալուն միտված ջանքերին աջակցել»,-ասել է նա:
Խոսնակը, այնուհետև անդրադառնալով թուրքական իշխանությունների կողմից Հայաստանին քանիցս ներկայացվող առաջարկին, պնդել է, որ  պատմաբանների համատեղ հանձնաժողով ստեղծելու իրենց առաջարկը, որին Հայաստանը չի պատասխանել, այդ ջանքերից գլխավորն է:
«Նիդերլանդների կառավարությունից մեր ակնկալիքն է, որ ընդունի օրենքի գերակայությունը պահպանող վերաբերմունք: Իսկ ներկայացուցիչների պալատը ավելի ճիշտ կանի վերջին շրջանում հաճախակի արվող իրականությունից կտրված, Թուրքիայի դեմ ուղղված որոշումների փոխարեն, ձգտի պայքարել գնալով չափերն անցնող այլատյացության, որին ամեն օր բախվում է Նիդերլանդների թուրքական համայնքը, իսլամաֆոբիայի ու այլոց նկատմամբ թշնամանքի և վերջապես խտրական գործողությունների դեմ, որոնք հանգեցրել են կառավարության հրաժարականին»,- նշել է Թուրքիայի ԱԳՆ մամուլի խոսնակը։

Law 15:47 26/02/2021 Region
Turkey on Friday slammed a decision by the Dutch House of Representatives to recognize the Armenian Genocide of 1915. Turkish Foreign Ministry spokesperson Hami Aksoy said the decision and calling on the government to recognize the events of 1915 as genocide is 'a null attempt to rewrite history with political motives.'
To note, the respective motion was passed by the Netherland’s House of Representatives on Thursday, alongside a call for the release of Armenia prisoners captured during the recent conflict with Azerbaijan.
"Councils are not venues to write history and trial it. Those who agree with this decision, instead of looking for what actually happened in 1915, are after votes as a populist," Aksoy said, as quoted by local sources.
The Turkish official also invited the signatories of the decision to examine the UN Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide of 1948 and the decisions of the European Court of Human Rights.
"We invite you to support the efforts for a better understanding of a historical issue," he said, adding that Turkey's proposal for a joint History Commission was one of these efforts. He said the Dutch House of Representatives is detached from reality as it has been frequently in recent years.