Քաղաքական 16:07 01/03/2021 Հայաստան
Գեղարքունիքի փոխմարզպետ, ՀՀ նախկին զինվորական կոմիսար, գեներալ-մայոր Հենրիկ Մուրադյանը հայտարարությամբ է հանդես եկել, որում ասված է.
Հայաստանի Հանրապետության իշխանության անհեռանկար քաղաքականությունը հանգեցրեց նրան, որ վարչախումբը ձեռնոց նետեց Հայաստանի Զինված Ուժերին՝ մի բան, որ նշանակում է ձեռք բարձրացնել հայոց սրբության՝ հայկական բանակի վրա:
Ես՝ որպես հայկական բանակի ստեղծման ակունքներում կանգնած գեներալ, այս ամենը չեմ կարող հանդուրժել եւ ներել բանակի դեմ ցանկացած ոտնձգություն՝ առավել եւս սեփական երկրի իշխանության կողմից, հետեւաբար՝ այսօրվանից իմ դիմումի համաձայն հեռանում եմ Գեղարքունիքի մարզպետի աշխարհազորի գծով տեղակալի պաշտոնից եւ միանում եմ ԶՈւ ԳՇ-ի հայտարարությանը եւ սատարում եմ գլխավոր շտաբի պետին:

Politics 18:26 01/03/2021 Armenia
Deputy Governor of Armenia’s Gegharkunik Province, Major-General Henrik Muradyan has resigned and joined the demand of the military’s top brass for the resignation of Prime Minister Nikol Pashinyan and his cabinet.
“The unpromising policy pursued by the Armenian authorities led to a point where the regime threw down the gauntlet to the Armenian Armed Forces, which means raising a hand against our sanctity – the Armenian army,” he said in a statement.
“As a general who stood at the origins of the creation of the Armenian army, I cannot tolerate all this and forgive any encroachments on the military, especially by the authorities. Therefore, I am leaving the post of Deputy Governor of Gegharkunik Province on militia issues according to my application and join the statement of the General Staff of the Armed Forces and support the chief of the General Staff,” Muradyan said.