33 քաղաքացիական անձինք ադրբեջանական ԶՈւ-ի կողմից սպանվել են իրենց բնակության վայրերում․ ԱՀ ՄԻՊ
2021 թ. փետրվարի 19-ին Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից սեփական նախաձեռնությամբ սկսվել է քննարկում 2020թ․ սեպտեմբերի 27-ից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի ընթացքում քաղպաշտպանության գործառույթներն իրականացնող պաշտոնատար անձանց կողմից «Քաղաքացիական պաշտպանության մասին» ԱՀ օրենքով սահմանված՝ բնակչությանը տարհանելու պարտականությունը ոչ պատշաճ կատարելու ենթադրյալ դեպքերի վերաբերյալ: Այս մասին տեղեկացնում են ԱՀ ՄԻՊ-ից։
Քննարկման նախաձեռնման համար որպես հիմք է հանդիսացել Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից իրականացվող փաստահավաք աշխատանքների արդյունքում հավաքագրված տվյալները, ըստ որոնց, փետրվարի 19-ի դրությամբ, 33 քաղաքացիական անձինք ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից սպանվել են իրենց բնակության վայրերում, մեկ տասյակից ավելի քաղաքացիական անձանց ճակատագիրը դեռևս անհայտ է:
Գործի հանգամանքներն ուսումնասիրելու նպատակով տվյալները փոխանցվել են Արցախի Հանրապետության գլխավոր դատախազություն, որի հիման վրա սույն թվականի մարտի 1-ին հարուցվել է քրեական գործ:

Право 19:53 02/03/2021 НКР
Омбудсмен Арцаха: 33 мирных жителя убиты азербайджанскими вооруженными силами в местах своего жительства
19 февраля 2021 г. Омбудсмен Республики Арцах инициировал обсуждение по собственной инициативе по предполагаемым случаям ненадлежащего выполнения обязанностей по эвакуации населения должностными лицами, выполняющими функции гражданской обороны, в соответствии с законом «О гражданской защите» Республики Арцах, в ходе военной агрессии, развязанной против Республики Арцах 27 сентября 2006 года.
Об этом сообщил Защитник прав человека Республики Армения.
Обсуждение основывалось на данных, собранных Защитником прав человека, согласно которым по состоянию на 19 февраля 33 гражданских лица были убиты азербайджанскими вооруженными силами в местах их проживания, судьба более десятка мирных жителей до сих пор неизвестна.
В целях изучения обстоятельств дела данные были переданы в Генеральную прокуратуру Республики Арцах, на основании чего 1 марта этого года было возбуждено уголовное дело.