Ռոբերտ Քոչարյան. «Լուրջ հիմքեր կան ենթադրելու, որ այդ պարտությունը ծրագրված էր»
«Լուրջ հիմքեր կան ենթադրելու, որ Ղարաբաղյան 44–օրյա պատերազմում պարտությունը ծրագրված էր Հայաստանի իշխանությունների կողմից»։ «Սպուտնիկ Արմենիա»-ի փոխանցմամբ, ռուսական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Արցախի առաջին նախագահ, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Ինչպես պատերազմի ընթացքում, այնպես էլ առավել ևս պատերազմից հետո, շատ լուրջ կասկածներ հայտնվեցին իշխանությունների և անձամբ վարչապետի գործողությունների վերաբերյալ։ Կասկածներ հայտնվեցին իմ, երկու գեներալ-գնդապետի, երրորդ նախագահի և մարդկանց այլ խմբերի մոտ»,–ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նրա խոսքով ՝ առաջացած ոչ մի հարցի վերաբերյալ խելքին մոտ որևէ բացատրություն չկա։
«Նորմալ չէ, երբ իշխանությունը չի կարող խելամիտ որևէ բացատրություն տալ։ Օրինակ` ինչո՞ւ պատերազմի 3-րդ օրը կանգնեցվեց համատարած զորահավաքը, որը զինված ուժերի համալրում էր ենթադրում։ Ինչո՞ւ վարչապետը հոկտեմբերի 19-ին չընդունեց Վլադիմիր Պուտինի առաջարկը ՝ պատերազմի 4-րդ օրն իսկ իմանալով, որ պարտվելու ենք պատերազմում (ինչպես զեկուզել էին գլխավոր շտաբից)»,–հարցեր է հնչեցրել ՀՀ երկորրդ նախագահը։
Նա նշել է, որ դրանք հանցագործության մասին հաղորդումներ են, որոնցով պետք է զբաղվեն քննչական մարմինները։ Այս հարցերի առնչությամբ պատասխանների բացակայությունը կարող է ցանկացած ենթադրության տեղիք տալ։
«Լուրջ հիմքեր կան ենթադրելու, որ այդ պարտությունը ծրագրված էր»,–նշել է նա։
Ռոբերտ Քոչարյանը չի հասկանում, թե ինչու են պատերազմից առաջ շատ փորձառու գեներալներ պաշտոնանկ արվել։
Հիշեցնենք, որ Երևանում այսօր կայացել է ՀՀ երկրորդ Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի մամուլի ասուլիսը։ Նա պատասխանել է Հայաստանում ընթացիկ ներքաղաքական զարգացումները լուսաբանող ռուսաստանցի լրագրողների հարցերին։
Մամուլի ասուլիսին մասնակցել են դաշնային և լայն մասսայականություն վայելող այլ ռուսական հեռուստաալիքներ, մասնավորապես՝ Առաջին ալիքը, «Ռոսիա» հեռուստաալիքը, ՆՏՎ-ն, «ՌԵՆ ԹիՎԻ»-ն, ՌԲԿ-ն, «Դոժդը», ինչպես նաև Ռուսաստանի մի շարք խոշորագույն լրատվական գործակալությունները, այնպիսիք, ինչպիսիք են Russia Today-ը, «Սպուտնիկը», ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը, «Ռիա Նովոստին»։

Politics 14:54 04/03/2021 Region
Armenia's former President Robert Kocharyan insists there are serious grounds to assume the defeat in the recent 44-day war in Nagorno-Karabakh was pre-planned by Armenian authorities. Kocharyan's remarks came during an interview with Russian media outlets held on Thursday in Yerevan.
"Both during the war and especially after the military actions, seasonable suspicions arose concerning the actions of the authorities and the prime minister, personally," Kocharyan said, adding numerous questions about the war and its outcome remained unanswered.
“Why on the third day of the war the mobilization, which implies the replenishment of the active armed forces, was stopped? Why didn’t the prime minister accept the Russian president’s proposal on October 19? Meanwhile, on the fourth day of the war, he already knew that the war would be lost. He had a written conclusion from the General Staff that the war that was being waged would definitely be lost. These are not just empty statements – this is a report on a crime that the prosecutor’s office and investigative bodies should deal with”, – Kocharyan named some of the unanswered questions.
The former president also questioned the decision by Armenia's current leaders to remove number of experienced military commanders before the war.