Քաղաքական 17:13 08/03/2021 Տարածաշրջան
Արտահերթ ընտրություններին չհամաձայնելու դեպքում Վրաստանի ընդդիմությունը մարտի 20-ին մեծ հանրահավաք կանի
Վրաստանում ընդդիմությունը պահանջում է ազատ արձակել «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցության ղեկավար, պատգամավոր Նիկա Մելիային և նշանակել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, հակառակ դեպքում կառավարության հակառակորդները լայնամասշտաբ բողոքի ակցիա կանցկացնեն մարտի 20-ին: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին երկուշաբթի ընդդիմության գործընկերների հետ քննարկումից հետո լրագրողներին ասել է «Միացյալ ազգային շարժում» ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդներից մեկը՝ Խատիա Դեկանոիձեն:
«Եթե իշխող «Վրացական երազանքը» համաձայն չէ արտահերթ ընտրությունների անցկացմանը և չի ազատում քաղբանտարկյալներին, այդ թվում` Նիկա Մելիային, ապա մարտի 20-ին մենք բողոքի շատ մեծ ակցիա կանցկացնենք, որը կլինի Վրաստանի քաղաքացիների պատասխանը իշխանություններին»,-ասել է Դեկանոիձեն:
Վրաստանում փետրվարի 23-ից սկսվել է քաղաքական ճգնաժամը, երբ ոստիկանությունը իր ղեկավարած կուսակցության գրասենյակում ձերբակալեց Մելիային՝ 2019-ի հունիսին հանրահավաքում տեղի ունեցած անկարգություններ հրահրելու մեղադրանքով 40 հազար լարի (ավելի քան 12 հազար դոլար) գրավը չվճարելու մեղադրանքով: Ձերբակալվելուց առաջ ՝ փետրվարի 18-ին, վարչապետ Գիորգի Գախարիան հրաժարական տվեց՝ քաղաքական գործչի կալանքի հարցում թիմի հետ ունեցած տարաձայնությունների պատճառով:
Ընդդիմությունն արդեն մի քանի հանրահավաք է անցկացրել Թբիլիսիում՝ քաղաքական գործչին ազատ արձակելու և արտահերթ ընտրություններ նշանակելու պահանջով:

Политика 17:48 08/03/2021 Регион
Оппозиция в Грузии требует освобождения депутата, главы партии "Единое национальное движение" Ники Мелии и назначения досрочных парламентских выборов, иначе 20 марта противники правительства проведут масштабную акцию протеста. Как передает ТАСС, об этом в понедельник сообщила журналистам один из лидеров оппозиционной партии "Единое национальное движение" Хатия Деканоидзе после совещания со коллегами из оппозиции.
"Если "Грузинская мечта" [правящая партия] не согласится с проведением досрочных выборов, не освободит политических заключенных, в том числе и Нику Мелию, то 20 марта мы устроим очень большую акцию протеста, которая станет ответом граждан Грузии на оголтелость власти", - заявила Деканоидзе.
Политический кризис в Грузии длится с 23 февраля, когда полицейские арестовали Мелию в офисе партии за неуплату залога в размере 40 тыс. лари (более $12 тыс.) по делу о беспорядках на митинге в июне 2019 года. До ареста, 18 февраля в отставку подал премьер-министр Георгий Гахария из-за разногласий с командой по поводу задержания политика.
С требованием освободить политика и назначить досрочные выборы оппозиция уже провела несколько митингов в Тбилиси. Оппоненты власти установили более 20 палаток у парламента и до сих ночуют в них. 1 марта при участии главы Евросовета Шарля Мишеля в Тбилиси состоялся первый раунд переговоров оппозиции и власти, после чего партии ввели временный мораторий на проведение митингов.