Վերլուծություններ 15:37 09/03/2021 Հայաստան
Միջազգային մարդասիրական իրավունքի ու գերիների իրավունքների կոպիտ խախտում է նրանց իբրև «ահաբեկիչներ» ներկայացնելը
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը մարտի 8-ին հատուկ զեկուցումով է հանդես եկել Միացյալ Թագավորության Հայ Դատի հանձնախմբի կազմակերպած քննարկմանը՝ ներկայացնելով Ադրբեջանում պահվող հայկական կողմի գերիների՝ զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց վերադարձի հրատապության հարցը:
ՄԻՊ գրասենյակի հաղորդմամբ, հանդիպմանը մասնակցել են Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ջոն Գալագերը, ՄԹ խորհրդարանի բոլորը կուսակցությունները ներկայացնող Հայաստանի հետ բարեկամության խորհրդարանական խմբի նախագահ Թիմ Լոութոնը և այլք։
Արման Թաթոյանը նշել է, որ ադրբեջանական իշխանություններն արհեստական ձգձգում, քաղաքականացնում են գործընթացը՝ հայ հասարակությանն ու հատկապես գերիների ընտանիքներին հոգեկան տառապանքներ պատճառելու ու երկրում լարվածություն առաջացնելու նպատակով:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը մանրամասն ներկայացրել է մարդասիրական ու մարդու իրավունքների ոլորտի միջազգային այն կանոնները, որոնք պահանջում են գերիների անհապաղ ազատ արձակում ու անվտանգ վերադարձ: Ընդ որում, միջազգային մարդասիրական իրավունքի ու գերիների իրավունքների կոպիտ խախտում է նրանց իբրև «ահաբեկիչներ» ներկայացնելը, քանի որ խոսքը գնում է շարունակվող զինված հակամարտության մասին:
Պաշտպանը նաև ներկայացրել է տեղեկություններ պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից կատարված պատերազմական ու մարդկության դեմ ուղղված հանցանքների (գլխատումներ, խոշտանգումներ, մարմինների անարգանք և այլն) մասին:
Անդրադառնալով Հայաստանի սահմանների հետ կապված գործընթացին՝ Արման Թաթոյանը ներկայացրել է իր նոր հայեցակարգը, համաձայն որի՝ Սյունիքում մարդկանց անվտանգության երաշխավորման նպատակով պետք է ստեղծվի ապառազմականացված անվտանգության գոտի։ Նա ներկայացրել է կոնկրետ ապացույցներ, փաստեր, որոնց վրա հիմնված է այս նոր մոտեցումը:
«Սահմանների հետ կապված գործընթացը խախտել, ինչպես նաև լրջորեն վտանգել է ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները, խաթարել է նրանց բնականոն կյանքը և շարունակում է անհանգստություն պատճառել գյուղերի բնակիչներին»,- մանրամասնել է Մարդու իրավունքների պաշտպանը։

Analysis 16:38 09/03/2021 Armenia
Armenian ombudsman: Portraying POWs as ‘terrorists’ a gross violation of international humanitarian law
Armenia’s Human Rights Defender (Ombudsman) Arman Tatoyan on Monday delivered a special report at a discussion hosted by the Armenian National Committee of the United Kingdom, highlighting the urgency of the return of the Armenian prisoners of war (POWs) – servicemen and civilians – being held in Azerbaijan.
The meeting was attended by UK Ambassador to Armenia John Gallagher, Chairman of the All-Party Parliamentary Group for Armenia Tim Loughton and others, the Ombudsman’s Office reported on Tuesday.
Arman Tatoyan noted that the Azerbaijani authorities are artificially delaying and politicizing the process to cause mental suffering to the Armenian society, especially to the families of the prisoners, and to create tensions in the country.
The ombudsman presented in detail the international humanitarian and human rights rules which require the immediate release of prisoners and their safe return. Wrongly portraying POWs as “terrorists” is a gross violation of international humanitarian law and the rights of prisoners given the circumstances of ongoing armed conflict, he underlined.
Tatoyan also briefed the participants on war crimes and crimes against humanity committed by the Azerbaijani military during the recent war in Artsakh (beheadings, torture, mutilation of bodies, etc.).
Referring to the border determination process, Arman Tatoyan presented his new concept calling for the creation of a demilitarized zone in Armenia’s Syunik Province to guarantee the security of the people. He presented concrete evidence and facts which his new approach is based on.
"The process related to the borders has violated and seriously endangered the rights of Armenia’s border residents, disrupted their normal life, continuing to cause concerns to the villagers," the defender said.