Հասարակություն 17:28 10/03/2021 Հայաստան
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մարտի 10-ին ընդունել է N զորամասի մի խումբ զինծառայողների՝ հայտնի ռազմական գործիչ Վլադիմիր Վարտանովի գլխավորությամբ:
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի փոխանցմամբ, Արայիկ Հարությունյանը խորին ցավակցություն է հայտնել 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին հակառակորդի սանձազերծած լայնածավալ ռազմական գործողությունների ընթացքում զորամասի զոհված հերոսների հարազատներին: Երկրի ղեկավարը կարևորել է զորամասի դերակատարությունը պատերազմի ժամանակ, մասնավորապես, Կարմիր Շուկա գյուղի պաշտպանության գործում, ինչի շնորհիվ հակառակորդին չի հաջողվել ճեղքել ռազմաճակատը և իրականացնել նախապես պլանավորած առաջխաղացումը:
Արցախի Հանրապետության պետական սահմանի պաշտպանության գործում ցուցաբերած բացառիկ քաջության ու արիության համար նախագահը ներկաներին հանձնել է բարձր պետական պարգևներ:

Society 18:39 10/03/2021 NKR
Artsakh president handed state awards to servicemen who took part in the defense of Karmir Shuka village
The President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan received a group of servicemen of the N military unit headed by Vladimir Vartanov, a distinguished military figure, Information Department at the President's Office reported.
Harutyunyan expressed deep condolences to the families of the military unit's servicemen, perished during the large-scale hostilities unleashed by Azerbaijan on September 27, 2020.
The president noted the important role of the military unit during the war, in particular, in the defense of Karmir Shuka village of Martouni region, thanks to which the enemy did not manage to break through the frontline and carry out the pre-planned advance.
Harutyunyan presented high state awards to those present for exceptional courage and bravery shown in the defense of the state border of Artsakh, the source said.