Քաղաքական 14:07 10/03/2021 Հայաստան
Ռուսաստանը հույս ունի` Հայաստանում ներքին իրադարձությունները չեն հանգեցնի Ղարաբաղում սրացման. ՌԴ փոխարտգործնախարար
Ռուսաստանը հույս է հայտնում, որ Հայաստանում իրավիճակը շուտափույթ կկարգավորվի և այն չի հանգեցնի Ղարաբաղում սրացման։ Այս մասին, Ինտերֆաքսի հաղորդմամբ, ասել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն:
«Մենք դա դիտարկում ենք որպես Հայաստանի ներքին գործ և չենք միջամտում այն գործընթացներին, որոնք տեղի են ունենում այնտեղ, որևէ մեկի կողմից չենք։ Ցանկանում ենք, որ իրավիճակը արագ կարգավորվի, ինչը օգտակար կլինի բոլորին, այդ թվում Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ  կարգավորմանը»,- ասել է Ռուդենկոն։
Հարցին, թե կարող է Հայաստանում ներքին ճգնաժամը հանգեցնի Արցախում նոր էսկալացիայի, Ռուդենկոն ասել է, որ «մարդիկ, որոնք դրանով զբաղվում են, հաշվարկում են բոլոր սցենարները»։
«Հուսով ենք, որ դրան չի հասնի, քանի որ դա ոչ ոքի պետք չէ, առաջին հերթին՝ Հայաստանին», - ասել է Ռուդենկոն, հավելելով, որ իրավիճակը չեն դիտարկում նման բացասական լույսի ներքո։

Политика 15:35 10/03/2021 В мире
Замглавы МИД РФ: В России надеются, что внутренние события в Армении не приведут к эскалации в Карабахе
Ситуация в Армении - это внутреннее дело этой страны, Россия заинтересована в том, чтобы обстановка там нормализовалась как можно скорее. Об этом заявил в среду журналистам заместитель министра иностранных дел РФ Андрей Руденко, отвечая на вопрос ТАСС.
"Рассматриваем это как внутреннее дело Армении. Мы не вмешиваемся в эти процессы, которые там происходят, и не занимаем ничью сторону, - сказал он. - Хотим, чтобы ситуация быстрее нормализовалась, поскольку это будет на пользу всем".
Россия надеется, что ситуация в Нагорном Карабахе не дойдет до обострения, заявил журналистам Руденко.