Քաղաքական 17:36 10/03/2021 Հայաստան
«Իրական վտանգները տեսնելու խնդիր կա, մարդիկ իրոք չեն տեսնում այն վտանգները, որոնք այսօր կան պետության առաջ»,-ընդդիմության հանարահավաքի ժամանակ  լրագրողներին իր կարծիքը հայտնեց ռեժիսոր, մուլտիպլիկատոր Դավիթ Սահակյանցն՝ անդրադառնալով այն փաստին, որ հասարակության մեծ մասը չի արձագանքում երկրում տիրող իրավիճակին:
Ռեժիսորը գտնում է, որ բանակը և ժողովուրդը պետք է միանան և դուրս գան պայքարի այն պրոյեկտի դեմ, որի մասին նա վաղուց է խոսել՝ այն ժամանակ, երբ Թուրքիայի և Ադրբեջանի գործոնը դեռ չէր երևում:
«Նիկոլ Փաշինյանը գլոբալիստական և թուրք-ադրբեջանական պրոյեկտ է»,- հայտարարեց Դավիթ Սահակյանցը:
Նա գտնում է, որ  Փաշինյանն էլ չի տիրապետում իրականաությանը, ինչը ցուց տվեց իր կազմակերպած վերջին հանրահավաքը, որից պարզվեց, որ նա չունի իր նախկին ընտրազանգվածի մեծ մասի աջակցությունը:
Ըստ Սահակյանցի՝ Նիկոլ Փաշինյանի հանրահավաքին վարչական ռեսուրսով բերված ցուցարանների թիվը եթե 3 անգամ էլ բազմապատկեն, ապա բնակչության 10 տոկոսին էլ չի կազմի, ինչը նշանակում է, որ նա արտահերթ ընտրությունների ժամանակ շատ փոքր խմբով է մտնելու Խորհրդարան, ինչը ժողովուրդը նույնպես չպետք է թույլ տա:
Իսկ արտահերթ ընտրությունների մասին խոսելով՝ Նիկոլ Փաշինյանը փորձում է ժամանակ ձգձգել, քանի որ նա, ըստ ռեժիսորի, Տավուշում դեռ գործընթացները պետք է հասցնի ավարտին:
Անդրադառնալով հայտարարությանը, թե ընդդիմությունն է խանգարում գերիների վերադարձին՝ Սահակյանցը հայտարարեց.  «Այսինքը, նրանք կարո՞ղ են գերիներին բերել, և դրան խանգարում է ընդդիմությո՞ւնը: Չեմ հավատում, ես կարծում եմ լրիվ այլ պայմանավորվածություն կա Փաշինյանի և Ալիևի միջև՝ այն ներքին կապի շրջանակներում, որոը, որ ունեին այս ամբողջ ընթացքում»:
Իսկ Արթուր Վանեցյանի հնչեցրած՝ երկու օրում գերիներին վերադարձնելու մասին հայտարարությունը պատասխանն է իշխանության այդ մեղադրանքներին:

Политика 18:05 10/03/2021 Армения
«Налицо проблема, связанная с видением реальных угроз, люди действительно не видят угроз, с которыми сегодня сталкивается государство», – сказал в беседе с журналистами во время митинга оппозиции режиссер, мультипликатор Давид Саакянц, коснувшись того, что большая часть общества не реагирует на ситуацию в стране.
Режиссер считает, что армия и народ должны объединиться и встать на борьбу против проекта, о котором он говорил давно – в то время, когда еще не было видно турецко-азербайджанского фактора.
«Никол Пашинян – это глобалистский и турецко-азербайджанский проект», – сказал Давид Саакянц.
Он считает, что Пашинян тоже не владеет реальным положением дел, что продемонстрировал последний организованный им митинг, из которого стало ясно, что Пашинян не пользуется поддержкой большей части своего прежнего электората.
По словам Саакянца, если число демонстрантов, приведенных на митинг Никола Пашиняна с использованием административного ресурса, даже утроить, это число не составит даже 10% населения, а это значит, что на внеочередных выборах он войдет в парламент очень небольшой группой,  однако народ не должен позволить и этого.
А говоря о досрочных выборах, Никол Пашинян пытается затягивать время, потому что, по словам режиссера, ему еще предстоит довести до завершения процессы в Тавуше.
Коснувшись заявления о том, будто это оппозиция препятствует возвращению пленных, Саакянц заявил: «То есть они могут вернуть пленных, и оппозиция этому препятствует якобы? Я в это не верю.
Я думаю, что между Пашиняном и Алиевым существует совершенно иная договоренность – в рамках той внутренней связи, которая у них была все это время».