Քաղաքական 09:56 10/03/2021 Հայաստան
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը, արձագանքելով ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի տարածած հայտարարությանը, գրել է.
«Քիչ առաջ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի աշխատակազմը հայտարարություն է տարածել առ այն, որ ՍԴ դիմելու վերջնաժամկետն անցած չէ և Նախագահը դիմելու է սահմանադրական դատարան՝ վիճարկելով այն օրենսդրական դրույթների սահմանադրականությունը, որոնց հիման վրա իրեն վարչապետի կողմից ներկայացվել է ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ առաջարկ։
Համաձայն «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ օրենքի 31-րդ հոդվածի 1-ին մասի՝  գործը քննության ընդունելուց հետո սահմանադրական դատարանը դիմող կողմի միջնորդությամբ կամ իր նախաձեռնությամբ մինչև գործի դատաքննության ավարտը կարող է կասեցնել այն իրավական ակտի կամ դրույթի գործողությունը, որի սահմանադրականությունը վիճարկվում է, եթե կասեցման մասին որոշում չընդունելը կարող է հանգեցնել անդառնալի կամ ծանր հետևանքների կողմերից մեկի կամ հանրության համար:
Այսինքն, սահմանադրական դատարանը, քննության ընդունելով Հանրապետության նախագահի դիմումը, կարող է կասեցնել բողոքարկվող օրենսդրական դրույթների գործողությունը, ինչով ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ իրավական ակտն ուժի մեջ չի մտնի և, հետևաբար, ԳՇ պետը չի ազատվի պաշտոնից՝ առնվազն մինչև սահմանադրական դատարանում գործի դատաքննության ավարտը։
Ընդ որում, ակնհայտ է, որ գլխավոր շտաբի պետին պաշտոնից ազատելը հղի է ծանր հետևանքներով ոչ միայն ՀՀ Զինված ուժերի, այլ նաև ողջ երկրում հարաբերական կայունությունն ապահովելու տեսանկյունից։
Ըստ այդմ՝ հերթը սահմանադրական դատարանինն է՝ ապացուցելու, որ դա ի վերջո սահմանադրական արդարադատություն իրականացնող և պետական մտածողություն կրող ինստիտուցիոնալ մարմին է»։
Քիչ առաջ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի աշխատակազմը հայտարարություն է տարածել առ այն, որ ՍԴ դիմելու...

Политика 10:45 10/03/2021 Армения
Глава фракции НС «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян, отвечая на заявление президента РА Армена Саркисяна, написал:
«Минутами ранее аппарат президента РА Армена Саркисяна выступил с заявлением о том, что срок подачи заявления в Конституционный суд не истек, и Президент обратится в Конституционный суд, оспаривая конституционность законодательных положений, на основании которых премьер-министр РА внес предложение об освобождении Оника Гаспаряна с занимаемой им должности начальника Генштаба ВС РА.
В соответствии с частью 1 статьи 31 Закона РА «О Конституционном Суде» После принятия дела к рассмотрению Конституционный Суд может по ходатайству стороны или по своей инициативе приостановить действие правового акта или положения, конституционность которого оспаривается, до окончания судебного разбирательства дела, если невынесение решения о  приостановлении может привести к необратимым или тяжелым последствиям для одной из сторон или общества.
Иными словами, Конституционный суд, приняв к рассмотрению заявление Президента Республики, может приостановить действие оспариваемых законодательных положений, вследствие чего правовой акт об освобождении от должности начальника Генштаба Оника Гаспаряна не вступит в силу и, как следствие, начальник Генштаба не будет освобожден от должности, по крайней мере до окончания судебного разбирательства в Конституционном суде.
Более того, очевидно, что освобождение от должности начальника Генштаба чревато серьезными последствиями не только для Вооруженных сил РА, но и для обеспечения относительной стабильности во всей стране.
В соответствии с этим, очередь за Конституционным судом доказать, что он, в конце концов, это институциональный орган, осуществляющий конституционное правосудие и являющийся носителем государственного менталитета».