Քաղաքական 13:32 11/03/2021 Հայաստան
«Այսօր ադրբեջանցիներն ակտիվորեն իրենց շահերից բխող դեմարկացիա են իրականացրել, հիմա էլ ինժեներական աշխատանքներ են անում»,- 5-րդ ալիք հեռուստաընկերության «Հարցազրույց» հաղորդման ժամանակ հայտարարեց Սյունիքի նախկին մարզպետ, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի խորհդրի անդամ Վահե Հակոբյանը։
Նա նկատեց, նույն ժամանակահատվածում հայկական կողմը ոչինչ չի անում, մի քանի կետերում ռուս խաղաղապահներ են տեղակայված։
«Ադրբեջանցիներն ամեն օր իրենց ցանկացած բանը մղում են առաջին պլան, իսկ հայկական բանակը միայն Գորիսի կողմում է տեղակայված։ Ադրբեջանցիներն էլ անընդհատ հոգեբանական ճնշում են գործադրում, գոռում են..., սահմանամերձ գյուղերի բնակիչներն էլ քիչ-քիչ կհեռանան։ Թշնամին արդեն 4 հենակետ դրել է, իսկ մեր կողմից ոչինչ չի արվում»,- նկատեց նա։
Վահե Հակոբյանը նշեց, որ մարդիկ, ովքեր Շուռնուխում կորցրել են իրենց տները, աջակցություն են ստանում Գորիսի քաղաքապետից և պղնձամոլիբդենային կոմբինատից։
«Շուռնուխում տները բարեգործությունների միջոցով են կառուցվում, ոչ՝ պետության։ Կրկնեմ, օրեր առաջ Առուշ Առուշանյանի աջակցությամբ հայկական դրոշ է բարձրացվել Շուռնուխում։ Սյունիքում այսօր բացակայում է իշխանությունը, ինքն ավտոնոմ ապրող մարզ է»,- կարծիք հայտնեց Վահե Հակոբյանը։

Политика 15:18 11/03/2021 Армения
«Сегодня азербайджанцы в своих интересах активно осуществили демаркацию, а сейчас проводят инженерные работы», - заявил в эфире программы «Интервью» на 5-м канале бывший губернатор Сюника, член совета ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» Ваге Акопян.
Он отметил, что в этот же период армянская сторона ничего не делает,  лишь в нескольких точках дислоцируются российские миротворцы.
«Каждый день азербайджанцы ставят на первый план все, что они хотят, а армянская армия дислоцирована только на стороне Гориса. Азербайджанцы же постоянно оказывают психологическое давление, кричат ..., а жители приграничных сел постепенно уезжают. Враг уже установил 4 опорных позиции, а с нашей стороны ничего не делается», - сказал он.
Ваге Акопян отметил, что люди, потерявшие свои дома в Шурнухе, получают помощь от мэра Гориса и "Зангезурского медно-молибденового комбината".
«Дома в Шурнухе строятся не за счет государства, а благотворительности. Повторю, несколько дней назад при поддержке Аруша Арушаняна в Шурнухе был поднят армянский флаг.