Տիգրան Գալստյանը պաշտոնից ազատվելով չի կարող ազատվել քրեական պատասխանատվությունից․ Արսեն Բաբայան
Երեկ տեղեկացա, որ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Տիգրան Գալստյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից։ Այս մասին Ֆեյսբուքի իր էջում գրում է «Հայրենիք» կուսակցության խորհրդի անդամ Արսեն Բաբայանը։
«Այս անձն իր պաշտոնավարման ընթացքում թույլ է տվել տասնյակ կոպիտ իրավախախտումներ, որոնց մասին պարբերաբար տեղեկացրել եմ բոլորիդ։ Նշանակման հենց առաջին օրերից ոտնակոխ անելով Սահմանադրությունն ու բազմաթիվ օրենքներ՝ նա ապօրինի եղանակով աշխատանքից ազատել էր շուրջ 90 պետական ծառայողների, որոնց մեծ մասը դատարանների միջոցով հետագայում պետական բյուջեից փոխհատուցումներ ստացան։
Այս անձի ապօրինությունների վերաբերյալ մարտի 6-ին հանցագործության մասին հաղորդում եմ ներկայացրել, որին, սակայայն, մինչ օրս դատախազությունը չի արձագանքել։ Այն հանգամանքը, որ գլխավոր դատախազն ամենաքաղաքականացված պաշտոնյաներից մեկն է մեր երկրում, փաստված է վաղուց։
Ուստի չեմ հավատում, թե այնքան դուխ կունենա, որ կկարողանա օրենքով սահմանված կարգով քրեական գործ հարուցել և մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկել։ Իսկ հաղորդում ներկայացնելը համարեցի անհրաժեշտություն, որպեսզի հեղափոխությունից հետո հաջորդ իշխանությունը կարողանա պատասխանատվության ենթարկել հանցավոր անգործություն թույլ տված պաշտոնյաներին։
Հ.Գ. Տիգրան Գալստյանին անհրաժեշտ է տեղեկացնել, որ պաշտոնից ազատվելով նա չի կարող ազատվել քրեական պատասխանատվությունից»,- գրել է նա։

Политика 20:28 11/03/2021 Армения
Арсен Бабаян: С уходом в отставку Тигран Галстян не сможет освободиться от уголовной ответственности
Вчера мне сообщили, что председатель Аппарата НС РА, главный секретарь Тигран Галстян освобожден от занимаемой должности. Об этом на своей странице в соцсети Facebook пишет член совета партии «Родина» Арсен Бабаян.
«За время своего пребывания в должности этот человек допустил десятки грубых нарушений, о которых я регулярно сообщал всем вам. С первых же дней своего назначения, нарушив Конституцию и многочисленные законы, он незаконно уволил около 90 государственных служащих, большинство из которых впоследствии получили компенсацию из государственного бюджета через суд.
О противоправных действиях данного лица 6 марта я подал сообщения, но прокуратура до сих пор не ответила. То обстоятельство, что Генпрокурор является одним из самых политизированных чиновников в нашей стране, доказано давно.
Поэтому я не верю, что у него хватит духа, чтобы возбудить уголовное дело в соответствии с законом и привлечь виновных к ответственности. А представление сообщения я счел необходимым, чтобы после революции следующее правительство могло привлечь к ответственности чиновников, совершивших преступное бездействие.
PS Тиграна Галстяна необходимо проинформировать о том, что, с уходом в отставку, он не сможет освободиться от уголовной ответственности», - написал он.