Քաղաքական 11:42 12/03/2021 Տարածաշրջան
Ադրբեջանը մարտի 15-18-ը պատրաստվում է լայնամասշտաբ զորավարժություններ անցկացնել` մինչև 10,000 զորքերի մասնակցությամբ
Երկուշաբթի, մարտի 15-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերը անտառային և լեռնային տարածքներում կսկսեն օպերատիվ-մարտավարական զորավարժությունները՝ մինչև 10 000 զինծառայողների, գրեթե 100 զրահամեքենաների, մինչև 200 հրթիռահրետանային համակարգերի և ականանետերի ներգրավմամբ՝ իրականացնելով մարտական գործողություններ ահաբեկչական ջոկատների ու ապօրինի զինված խմբավորումների դեմ։ Այս մասին գրում է Zartonk մեդիան՝ հղում անելով Ադրբեջանի ՊՆ-ին:
ՊՆ-ի հայտարարության մեջ ասվում է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից հաստատված ծրագրին համապատասխան, մարտի 15-ին, Ադրբեջանի բանակը կսկսի իրականացնել օպերատիվ-մարտավարական զորավարժություններ։
Պաշտպանության նախարարի ղեկավարությամբ անցկացվելիք զորավարժություններին ներգրավված են մինչև 10 000 զինծառայողներ, մինչև 100 տանկ և այլ զրահամեքենաներ, մինչև 200 տարբեր տրամաչափի հրթիռներ և հրետանային համակարգեր, բազմաթիվ արձակման հրթիռային համակարգեր և ականանետեր, 30 ռազմական ավիացիոն ակտիվներ, ինչպես նաև տարբեր նշանակության անօդաչու թռչող սարքեր:
Զորավարժությունների ընթացքում, որը կտևի մինչև մարտի 18-ը, զորքերը կկատարեն ահաբեկչական ջոկատների (խմբերի), մասնավորապես` ապօրինի զինված կազմավորումների դեմ պայքարի և հակաահաբեկչական գործողությունների դեմ պայքարի խնդիրները:

Политика 12:09 12/03/2021 Армения
15-18 марта Азербайджан готовится к проведению масштабных военных учений с участием до 10 тысяч военнослужащих
В понедельник, 15 марта, Вооруженные силы Азербайджана проведут оперативно-тактические учения в лесных и горных районах, в которых задействованы до 10 тысяч военнослужащих, почти 100 единиц бронетехники, до 200 ракетно-артиллерийских комплексов и гранатометов, с проведением боевых действий против террористических отрядов и незаконных вооруженных формирований. Об этом сообщает Zartonk media со ссылкой на Минобороны Азербайджана.
В заявлении Минобороны говорится, что в соответствии с программой, утвержденной президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, 15 марта азербайджанская армия приступит к проведению оперативно-тактических учений.
В учениях, проводимых под руководством Министра обороны, задействовано до 10 тыс. военнослужащих, до 100 танков и прочих бронемашин, до 200 ракет разного калибра и артиллерийские системы, системы залпового огня и гранатометы, 30 активов военной авиации, а также различные беспилотные летательные аппараты.
В ходе учений, которые продлятся до 18 марта, войска будут выполнять задачи по борьбе с террористическими отрядами (группировками), в частности, с незаконными вооруженными формированиями, и антитеррористические операции.