Քաղաքական 14:28 12/03/2021 Հայաստան
«Կառավարությունն առաջարկել է օրենսդրական փոփոխություններ, համաձայն որոնց ՄԻՊ ֆինանսավորումը կարող է կամայական ձևով վերանայվել գործադիրի կողմից։ Այնինչ, նախկին կարգավորումներով ՄԻՊ-ը չէր կարող ունենալ նախորդ տարվա հատկացումներից պակաս ֆինանսավորում։
Սրա բացատրությունը հնչեցվեց Ատոմ Ջանջուղազյանի շուրթերով, մոտավորապես այսպես․  ներդրումներ չկան երկրում, հետևաբար պետք է մեր ներսում տնտեսումներ անենք։ Եվ սա ասում է մի իշխանության ներկայացուցիչ, որը հասավ հենց այդ իշխանության, խոստանալով կոկորդիլոսների ֆերմաներ, ինքնաթիռի գործարաններ, տնտեսական թռիչքաձև աճեր, ներդրումների ահռելի հոսք, որին խանգարում էր նախկին Ազգային ժողովն ու կառավարությունը, տարատեսակ նորաստեղծ գործարաններ, որոնք պարզեց, որ «բացվում» էին զուտ նկարահանման համար, ու անմիջապես փակվում, և այսպես շարունակ հեքիաթների աշխարհում։
Մի իշխանության ներկայացուցիչ, որը քամուն տվեց միլիոնավոր դոլարներ, ակնհայտ հակասահմանադրական հանրաքվե նախաձեռնելով, իսկ իրականում ընդամենը Հրայր Թովմասյանին աշխատանքից ազատելու նպատակով, որն այդպես էլ չկայացավ։
Մի իշխանության ներկայացուցիչ, որը ծախսում է շուրջ 400 հազար ԱՄՆ դոլար երկիրը բուկլետներով զենքի միջազգային ցուցահանդեսում ներկայացնելու, իսկ ավելի ճիշտ՝ խայտառակելու համար, բայց որի պատվիրակության անդամները հաճույքով նկարվում են այլ երկրների տաղավարներում, այլ երկրի զենքերով։
Մի իշխանության ներկայացուցիչ, որը շարունակում է լափել միլիոնավոր պարգևավճարները՝ հենց այդ նույն ներդրումների բացակայության, պատերազմի ու տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում, որի պատճառաբանությամբ էլ փորձում են կրճատել ՄԻՊ-ի ֆինանսավորումը։ Պարգևավճարներ զրո արդյունավետության ու կործանարար գործունեության համար։ Այս իշխանությանը անգամ իր ստացած աշխատավարձը չի հասնում, ուր մնաց՝ պարգևավճարը։ Ավելին, պատճառված ավերածությունների ու վնասի համար ամեն մեկին հասանելիք պատասխանատվության չափը դեռ քննարկման առարկա պիտի լինի մոտ ապագայում։
Ու այս ֆոնին հարված է հասցվում երկրում եզակի մնացած աշխատող ինստիտուտին, որն իր վրա է վերցրել ահռելի բեռ ու պատվով է այն տանում ոչ միայն երկրի ներսում, այլ նաև երկրից դուրս։ Հավանաբար, այս իշխանության քիմքին հաճո չէ հանդուրժել իրենց գրպանային կամակատար չհանդիսացող կարևորագույն իսնտիտուտն ու դրա ղեկավարը։
Առանձին անդրադարձի են արժանի բոլոր, այսպես կոչված, «իրավապաշտպան» ՀԿ-ները, որոնք տարիների ընթացքում սնուցվելով ու առաջնորդվելով օտարերկրյա օրակարգերով, ամեն չնչին առիթով վայնասուն էին բարձրացնում աշխարհով մեկ, պառկում էին գետնին ու մատ թափ տալիս բազմաթիվ նույնանման հարթակներում ՝ «տեսեք-տեսեք․․․մարդու իրավունքներ․․․խոսքի ազատություն․․․» և այսպես շարունակ։ Մենք առիթ ունեցել ենք փաստելու, որ այդ ահռելի ցանցի միակ նպատակը երկրի կազմաքանդումն էր, իշխանության մաշեցումը և դավաճաններին իշխանության բերելը, որոնք էլ կհանձնեն Արցախը, կթողնեն թուրքական յաթաղանի, իսկ 100 տարի անց՝  թուրքական Բայրաքթարի տակ մի ամբողջ սերունդ, և կշարունակեն կտրել Հայաստանն իր բնական շահերից ու բնական դաշնակիցներից։ Տևական ժամանակ է, ինչ այդ ՀԿ-ներից տեսանելի ու առարկայական ծպտուն չկա։ Իհարկե, չէր էլ կարող լինել, քանի որ նրանք այս ամենի համահեղինակն են ու պատասխանատուներից մեկը։
Իմ երկիրը կրկին լինելու է ազգային պետություն։ Եվ իմ երկիրը կրկին ղեկավարելու են մարդիկ, ովքեր առաջնորդվելու են ազգային շահերով։ Կասկած չունեմ, որ Արման Թաթոյանը եղել է, կա, ու մնալու է իր առաքելությանը հավատարիմ, անկախ այս խեղկատակների ու սուտասանների ճիգերից։
Դուք հիմար եք։ ՄԻՊ-ը միակն է լինելու, ով ձեզ հետո պաշտպանելու է...երևի։ Իսկ երևի, որովհետև դեռ անհրաժեշտ է լինելու ապացուցել, որ դուք մարդ եք»։
Կառավարությունն առաջարկել է օրենսդրական փոփոխություններ, համաձայն որոնց ՄԻՊ ֆինանսավորումը կարող է կամայական ձևով...

Право 16:38 12/03/2021 Армения
Арман Сагателян: «Вы – дебилы. Защитник прав человека будет единственным, кто вас защитит … наверное»
Общественно-политический деятель, соучредитель «Каряк медиа» Арман Сагателян пишет:
«Правительство предложило законодательные изменения, согласно которым финансирование аппарата Защитника прав человека (омбудсмена) может произвольно пересматриваться исполнительной властью. Между тем, в соответствии с прежними регулировками, ассигнования аппарату Защитника прав человека не могли быть меньше,  чем в прошлом году.
Разъяснения в этой связи были озвучены устами Атома Джанджугазяна, примерно так: в стране нет инвестиций, соответственно мы должны экономить внутри страны. И это говорит представитель правительства, которое пришло к власти, обещая крокодиловые фермы, авиационные заводы, скачкообразный экономический рост, огромный поток инвестиций, чему будто препятствовали прежние Национальное Собрание и правительство, различные новые предприятия, которые, как оказалось, «открывались» просто для съемок и немедленно же закрывались… и так далее из мира сказок.
Это говорит представитель власти, которая пустила на ветер миллионы долларов, инициировав явно антиконституционный референдум, на самом же деле лишь для того, чтобы добиться увольнения Грайра Товмасяна, чего так и не произошло.
Представитель власти, которая тратит около 400 тысяч долларов США, чтобы представлять страну на международной выставке оружия буклетами, а точнее опозорить ее. Но члены делегации этой власти счастливо фотографировались в павильонах других стран, с оружием другой страны.
Представитель  власти, которая продолжает хавать миллионные премии – в условиях отсутствия тех же инвестиций, войны и экономического кризиса, под предлогом чего они и пытаются сократить финансирование аппарата омбудсмена. Премии за нулевую эффективность и пагубную  деятельность. Эта власть не достойна даже причитающейся ей зарплаты, чего уж говорить о премиях. Более того, размер ответственности за причиненные ими разрушения и ущерб еще должны стать предметом рассмотрения в ближайшем будущем.
И на этом фоне наносится удар по редкому для страны действующему институту, который взял на себя огромную ношу и с честью несет ее не только внутри страны, но и за ее пределами. Наверное, этой власти не по вкусу пришлось терпеть это важнейшее учреждение и его руководителя, которые не стали их карманными не является карманными прислужниками.
Особо следует упомянуть все так называемые «правозащитные» НПО, которые на протяжении многих лет питаясь и руководствуясь иностранными повестками, по каждому незначительному поводу поднимали вой по всему миру, укладывались на землю и грозили пальцем на множестве  аналогичных платформ, мол «Вы еще увидите! … Права человека … Свобода слова ...» и так далее. У нас была возможность констатировать, что единственной целью этой огромной сети был развал страны, износ власти и приведение к власти предателей, которые сдадут Арцах, оставят его турецкому ятагану, 100 лет спустя оставят под турецкими беспилотниками Байрактар целое поколение и продолжат отрывать Армению от ее естественных интересов и союзников. Прошло много времени, но от этих  НПО не последовало никакой видимой и предметной реакции. Конечно, ее и не могло быть, поскольку они – соавторы всего этого и среди ответственных.
Моя страна вновь станет национальным государством. И моей страной вновь будут руководить  люди, которые будут руководствоваться национальными интересами. Я не сомневаюсь, что Арман Татоян был, есть и останется приверженным своей миссии, несмотря на усилия этих шутов и лжецов.
Вы – дебилы. Защитник прав человека будет единственным, кто вас защитит … наверное. Почему «наверное»? Потому что еще нужно будет доказать, что вы – люди».