Քաղաքական 17:31 13/03/2021 Հայաստան
«Նախագահը երբ նախորդ գիշեր հայտարարեց, որ անիրագործելի է իր, Հայրենիքի փրկության շարժման (ՀՓՇ) և Փաշինյանի միջև հանդիպումը, ապա պարտավոր էր հայտնել Նիկոլ Փաշինյանի դիրքորոշումը, որը չարեց»,- լրագրողին հայտնեց ՀՓՇ համակարգող Իշխան Սաղաթելյանը:
Նա հիշեցրեց ընդդիմության հայտարարությունն այն մասին, որ ձևական, անիմաստ, անբովանդակ հանդիպումների չեն մասնակցելու, եթե իշխանություններն իրականում մտածում են ստեղծված իրավիճակից ելքեր գտնելու մասին, ապա իրենք առաջարկել էին ուղիղ հեռուստատեսային հեռարձակման ներքո ԱԺ-ում հանդիպման ձևաչափը, որին էլ պատրաստ չի եղել հակառակ կողմը:
«Նրանք ուզում էին ինչ-որ պատկեր ստանային՝ մեզ անբովանդակ հանդիպման հրավիրելով,  հետևաբար այդ հանդիպումը ձախողվել է իրենց պատճառով, իսկ վարչապետի աթոռը զբաղեցնողը դիրքորոշում չէր հայտնել»,- հայտարարեց Սաղաթելյանը:
Նա նաև անիմաստ համարեց նախագահի հետ առանձին ձևաչափով հանդիպում անցկացնելը:
Շեշտելով, որ որևէ ակնկալիք չունեն անբովանդակ հանդիպումներից՝ Սաղաթելյանը հռետորական հարց հնչեցրեց, թե ինչի՞ց կարող է խոսել «Իմ քայլը» խմբակցությունը նախագահի հետ:
«Օրակարգը Բաղրամյանից է թելադրվում, եթե մենք չենք մասնակցում այդ հանդիպումներին, ապա չգիտեմ, թե ինչից են խոսում, իրենք կարող են խոսել նոր տարածքներ հանձնելուց, նոր դավադրություններից, Սահմանադրությունը տապալելուց»,- հայտարարեց ՀՓՇ համակարգողը:
Նա նշեց, որ շարունակելու են փակ պահել Բաղրամյան պողոտան, իսկ հեծանիվով լայվեր անող Փաշինյանը շարունակելու է շրջել 2-3 հազարանոց ոստիկանական ուժերի ուղեկցությամբ:
«Փաշինյանի տեղաշարժն անհնարին է դարձել, ոստիկաններն էլ կրակն են ընկել նրա ձեռքը, իսկ երկիրը համակարգային ճգնաժամի մեջ է, որից դուրս գգալու համար վարչապետի աթոռը զբաղեցնողը պետք է հեռանա»,- խոսքն ավարտեց ՀՅԴ անդամը:

Политика 18:27 13/03/2021 Армения
«Когда вчера вечером президент объявил, что его встреча с Движением за спасениe Родины (ДСР), Пашиняном неосуществима, он обязан был выразить позицию Никола Пашиняна, чего он не сделал», - заявил журналистам координатор ДСР Ишхан Сагателян.
Он напомнил о заявлении оппозиции о том, что они не будут участвовать в формальных, бессмысленных, бессодержательных митингах; если власти действительно думают о выходе из сложившейся ситуации, то они предложили формат встречи в Национальном собрании в прямой телетрансляции, к которому противная сторона была не готова.
«Они хотели получить некоторый имидж, пригласив нас на бессодержательную встречу, но соответственно эта встреча провалилась из-за них, а человек, занимающий пост премьер-министра, не высказал позиции», - заявил Сагателян.
Он посчитал также бессмысленным проводить встречу в отдельном формате с президентом.
Подчеркнув, что не имеют каких-либо ожиданий от бессодержательных встреч, Сагателян задал риторический вопрос о том, о чем фракция «Мой шаг» может говорить с президентом.
«Повестка дня диктуется с улицы Баграмяна, если мы не участвуем в этих встречах, то я не знаю, о чем они говорят, они могут говорить о сдаче новых территорий, новых заговорах, свержении Конституции», - сказал координатор ДСР.
Он отметил, что проспект Баграмяна по-прежнему будет закрыт, а проводящий прямые эфиры на велосипеде Пашинян, продолжит гулять в сопровождении двух-трех тысяч полицейских.
«Передвижения Пашиняна стали невозможными, полиция же находится между двух огней, а страна - в системном кризисе, для выхода из которого человек, занимающий пост премьер-министра, должен уйти», - заключил депутат АРФД.