ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:36 13/03/2021 Հայաստան
«Փաստ». Այվազյանը հասկացել է, որ մեծ «կրակի» մեջ է ընկել՝ համաձայնելով աշխատել Փաշինյանի կառավարությունում
«Փաստ» թերթը գրում է. «ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը հարցազրույց է տվել «Ալ Արաբիա» լրատվական գործակալությանը և, մասնավորաբար անդրադառնալով ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ հայտնի հայտարարությանը, նշել է. «Ես ամենևին համաձայն չեմ Հայաստանում տեղի ունեցածը որպես պետական հեղաշրջման փորձ որակելու հետ... Դա գլխավոր շտաբի որոշ անդամների քաղաքական դիրքավորումն էր... Հայաստանում ռազմական հեղաշրջման տարրեր չկան»:
Այս հայտարարությունը երեկ որակվեց որպես սենսացիոն, քանզի փաստացի Այվազյանը հակադրվում է Նիկոլ Փաշինյանին, որովհետև վերջինս քանիցս հայտարարել է, թե բանակի՝ իր հրաժարականի պահանջով հայտարարությունը հեղաշրջման փորձ է: Իրականում ԱԳ նախարարի նման հայտարարությունը պատահական չէ:
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով՝ Այվազյանը հասկացել է, որ մեծ «կրակի» մեջ է ընկել՝ կապիտուլյացիոն համաձայնագրի ստորագրումից հետո համաձայնելով աշխատել Փաշինյանի կառավարությունում, և նման դեմարշով նպատակ ուներ հասնել նրան, որ վերջինս իրեն ազատի աշխատանքից: Նա գիտակցում է, որ այս փուլում Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունում աշխատողները, առավել ևս պարտությունից ու խայտառակ համաձայնագրի ստորագրումից հետո նշանակվածները չեն ներվելու:
Փաստացի, Այվազյանը փորձում է իր վրայից մաքրել կոլաբորացիոնիստի պիտակը և իր կյանքի այս ամոթալի էջը: Ի դեպ, մենք դեռ օրեր առաջ էինք գրել, որ, ամենայն հավանականությամբ, աշխատանքից ազատվելու է նաև ԱԳ նախարարը: Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, նա երկու անգամ աշխատանքից ազատման դիմում է գրել, սակայն Փաշինյանը համոզել է մնալ, որ առկա ծանրագույն վիճակն ավելի չսրվի»։

Пресса дня 12:42 13/03/2021 Армения
«Паст»: Айвазян понял, что оказался в сложной ситуации, согласившись работать в правительстве Пашиняна
Министр иностранных дел Армении Ара Айвазян дал интервью информационному агентству «Аль-Арабия» и обратившись к  известному заявлению Генштаба ВС Армении заявил:
«Я совершенно не согласен с квалификацией произошедшего в Армении как попытки государственного переворота ... Это была политическая позиция некоторых членов Генштаба ... В Армении нет элементов военного переворота».
Это заявление вчера было охарактеризовано как сенсационное, поскольку Айвазян фактически выступает против Никола Пашиняна, который неоднократно заявлял, что заявление армии с требованием его отставки является попыткой государственного переворота. В действительности, подобное заявление главы МИД Армении не случайно.
По сведениям газеты «Паст», Айвазян понял, в какую сложную ситуацию попал, согласившись работать в правительстве Пашиняна после подписания соглашения о капитуляции, и такой демарш преследовал цель достичь того, чтобы последний его уволил. Он осознает, что работающим на данном этапе в правительстве Пашиняна, тем более назначенным после поражения и подписания позорного соглашения, прощения не будет.
«Фактически, Айвазян пытается избавиться от ярлыка коллаборациониста и перевернуть эту позорную страницу своей жизни. Кстати, несколько дней назад мы писали, что, по всей видимости, глава МИД также будет освобожден от работы. Как передают наши источники, он дважды подавал прошение об отставке, однако Пашинян уговорил его остаться, чтобы существующая тяжелая ситуация не ухудшилась еще больше», - отмечает издание.