Քաղաքական 14:56 15/03/2021 Տարածաշրջան
Ադրբեջանը, իր ստանձնած պարտավորություններին համապատասխան, բոլոր ռազմագերիներին հանձնել է Հայաստանին: Այդ մասին այսօր հայտարարել է երկրի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը՝ Շվեդիայի արտգործնախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Անն Լինդեի հետ բանակցություններից հետո կայացած ճեպազրույցում, գրում է Tass-ը։
«Ադրբեջանական պետության դիրքորոշումն այս հարցում շատ բաց է և հստակ: Մենք, [նախորդ տարվա նոյեմբերի 9-ի] եռակողմ հայտարարության համաձայն, հայկական կողմին ենք հանձնել ռազմական գործողությունների ընթացքում և մինչ դրանց սկսվելը գերեվարված բոլոր ռազմագերիներին», - հայտարարել է Ադրբեջանի նախարարը։
Բայրամովն ասել է, թե Ադրբեջանը սկսել է ռազմագերիներին տալ ավելի շուտ, քան դա արեց Հայաստանը, նույնիսկ ռազմական գործողությունների ընթացքում:
Անդրադառնալով ներկայումս ադրբեջանական կողմից պահվող հայ զինծառայողներին՝ Բայրամովն ասել է, որ «նրանք ռազմագերիներ չեն համարվում», քանի որ նրանք չեն ձերբակալվել ռազմական գործողությունների ընթացքում:
«Այս մարդկանց բերման են ենթարկել ռազմական գործողությունների ավարտից և եռակողմ հայտարարության ստորագրումից շատ ավելի ուշ, ավելի ճիշտ՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 26-ին: Նրանք զորակոչվել են Հայաստանի Շիրակի մարզից և տեղափոխվել Ղարաբաղ, կատարել հանցագործություններ, որոնք հանգեցրել են ադրբեջանցի զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց մահվան, նրանց նկատմամբ քննությունը շարունակվում է», - ասել է Բայրամովը:

Политика 15:03 15/03/2021 Регион
Азербайджан заявляет, что все военнопленные переданы Армении, «остальные не являются военнопленными»
Азербайджан в соответствии со своими обязательствами передал Армении всех военнопленных. Об этом заявил в понедельник министр иностранных дел страны Джейхун Байрамов на брифинге по итогам переговоров с главой МИД Швеции, действующим председателем ОБСЕ Анн Линде, передает ТАСС.
«Позиция азербайджанского государства в этом вопросе очень открытая и ясная. Мы в соответствии с трехсторонним заявлением [от 9 ноября прошлого года] передали армянской стороне всех военнопленные, взятых во время военных действий (в Карабахе) и до их начала», - сказал азербайджанский министр.
Байрамов подчеркнул, что Азербайджан начал передавать военнопленных раньше, чем это сделала Армения, еще в ходе боевых действий.
Касаясь удерживаемых в настоящее время азербайджанской стороной армянских военнослужащих, глава МИД подчеркнул, что они не считаются военнопленными, так как были задержаны не во время военных действий.
«Эти люди были задержаны значительно позднее завершения боевых действий и подписания трехстороннего заявления, а точнее, 26 ноября 2020 года.
Они были призваны из Ширакской области Армении и переброшены в Карабах, совершили преступления, в результате которых погибли азербайджанские военнослужащие и гражданские лица. Следствие действия в отношении них продолжаются», - добавил министр.