Քաղաքական 14:56 15/03/2021 Տարածաշրջան
Ադրբեջանը, իր ստանձնած պարտավորություններին համապատասխան, բոլոր ռազմագերիներին հանձնել է Հայաստանին: Այդ մասին այսօր հայտարարել է երկրի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը՝ Շվեդիայի արտգործնախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Անն Լինդեի հետ բանակցություններից հետո կայացած ճեպազրույցում, գրում է Tass-ը։
«Ադրբեջանական պետության դիրքորոշումն այս հարցում շատ բաց է և հստակ: Մենք, [նախորդ տարվա նոյեմբերի 9-ի] եռակողմ հայտարարության համաձայն, հայկական կողմին ենք հանձնել ռազմական գործողությունների ընթացքում և մինչ դրանց սկսվելը գերեվարված բոլոր ռազմագերիներին», - հայտարարել է Ադրբեջանի նախարարը։
Բայրամովն ասել է, թե Ադրբեջանը սկսել է ռազմագերիներին տալ ավելի շուտ, քան դա արեց Հայաստանը, նույնիսկ ռազմական գործողությունների ընթացքում:
Անդրադառնալով ներկայումս ադրբեջանական կողմից պահվող հայ զինծառայողներին՝ Բայրամովն ասել է, որ «նրանք ռազմագերիներ չեն համարվում», քանի որ նրանք չեն ձերբակալվել ռազմական գործողությունների ընթացքում:
«Այս մարդկանց բերման են ենթարկել ռազմական գործողությունների ավարտից և եռակողմ հայտարարության ստորագրումից շատ ավելի ուշ, ավելի ճիշտ՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 26-ին: Նրանք զորակոչվել են Հայաստանի Շիրակի մարզից և տեղափոխվել Ղարաբաղ, կատարել հանցագործություններ, որոնք հանգեցրել են ադրբեջանցի զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց մահվան, նրանց նկատմամբ քննությունը շարունակվում է», - ասել է Բայրամովը:

Politics 17:01 15/03/2021 Region
In accordance with its obligations Azerbaijan has released all prisoners of war (POWs) to the Armenian side, Foreign Minister Jeyhun Bayramov told a news briefing following talks with OSCE Chairperson-in-Office, Sweden’s Foreign Minister Ann Linde, TASS reported.
"Azerbaijan’s stance on this issue is very open and clear. In accordance with the trilateral statement [of November 9 last year] we released to the Armenian side all those taken prisoner during the military operations [in Karabakh] and before it," Bayramov said.
He said that Azerbaijan had begun to release prisoners of war earlier than Armenia, when the hostilities were still in progress.
As for the Armenian military personnel currently being held by Azerbaijan, Bayramov said they could not be regarded as prisoners of war, because they were detained not during combat operations.
"These people were apprehended much later, when the combat operations had ended and a trilateral statement was signed already. To be more precise, on November 26, 2020. They had been drafted into the army in the Shirak region of Armenia and sent to Karabakh, where they committed crimes resulting in the death of Azerbaijani military servicemen and civilians. They continue to be investigated," Bayramov said.