Քաղաքական 10:20 15/03/2021 Արցախ
Ռուսական խաղաղապահ զորակազմը շարունակում է ապահովել ապրանքների տարանցումն այն տարածքների միջև, որոնք Ադրբեջանի վերահսկողության տակ են հայտնվել 2020 թվականի նոյեմբերի եռակողմ հայտարարության ընդունումից հետո: Այդ մասին հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն՝ իր պաշտոնական կայքէջում:
Սոցիալական օբյեկտների և բնակելի շենքերի էլեկտրամատակարարման և ջրամատակարարման համակարգերը վերականգնելու համար Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի յոթերորդ ռուսական շարասյունը, որը բաղկացած է եղել 20 ԿամԱԶ մակնիշի ռազմական մեքենայից և ուղեկցող հաշվարկից, ավելի քան 130 տոննա բեռ է հասցրել Քարվաճառի շրջան (էլեկտրական սարքավորումներ, ուժեղացված բետոնե կոնստրուկցիաներ և շինանյութեր):
Ընդհանուր առմամբ, ռուս խաղաղապահների օժանդակությամբ նախորդ տարվա նոյեմբերից հետո յոթ ավտոշարասյունով տեղափոխվել է շուրջ 1300 տոննա բեռ:

Politics 13:16 15/03/2021 NKR
Russian peacekeepers provide assistance in delivery of 130 tons of humanitarian cargo to Karvachar district
The Russian peacekeeping contingent continues to ensure the transit of goods between the territories of Artsakh that came under the control of Azerbaijan in November 2020, the Russian Defense Ministry reported on Monday.
To restore the power supply and water supply systems of social facilities and residential buildings, the seventh Russian convoy of the Humanitarian Response Center, consisting of 20 Kamaz military vehicles and escort vehicles, delivered more than 130 tons of cargo to the Karvachar (Kelbajar) district (electrical equipment, reinforced concrete structures and construction materials).
In total, with the assistance of Russian peacekeepers, about 1,300 tons of cargo were transported in seven convoys.
Assistance was rendered to the Azerbaijani side on the basis of the terms of the trilateral agreement between Russia, Armenia and Azerbaijan dated November 9 last year.