Առողջություն 12:24 16/03/2021 Աշխարհում
Ռուսաստանում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի «հարավաֆրիկյան» շտամ։ Այս մասին, Ria-ի հաղորդմամբ, հայտնել է «Ռոսպոտրեբնադզորը»:
Հաղորդվում է, որ հայտնաբերվել է բրիտանական շտամի 28 դեպք, հարավաֆրիկյան շտամի՝ 2 դեպք: Բրազիլական շտամ չի հայտնաբերվել։ Բացի այդ, փորձագետները գտել են 16 այլ մուտացիաներ:
Նշվում է, որ մարտի 10-ին Ռոսպոտրեբնադզորի ղեկավար Աննա Պոպովան հայտնեց, որ այդ ժամանակ Ռուսաստանում կորոնավիրուսի հարավաֆրիկյան շտամի ոչ մի նմուշ չկար:
«Բրիտանական», «հարավաֆրիկյան» և «բրազիլական» շտամները համարվում են ավելի վարակիչ։ Առաջինը հայտնաբերվել է Մեծ Բրիտանիայում 2020-ի սեպտեմբերին, երկրորդը՝ հոկտեմբերին, իսկ երրորդը՝ 2021-ի հունվարին:

Health 13:24 16/03/2021 World
Doctors have detected the South African coronavirus strain in Russia, the sanitary watchdog reported on its website on Tuesday, according to TASS report.
"There have been detected 28 isolates linked to the British variant and two related to the South African variant, and no isolates related to the Brazilian variant have been found," the Federal Service for Surveillance on Consumer Rights Protection and Human Wellbeing said. In 16 other cases different coronavirus mutations were recorded.
It is noted that lately, 8,159 samples were collected from several groups of people, including those who had arrived from abroad and their contacts, patients who don’t respond to treatment, children with severe forms of illness.