Տնտեսություն 12:47 18/03/2021 Հայաստան
«Ռիսկեր կան, որ հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետը չի երկարաձգվի»,-լրագրողների հետ զրույցում ասել է Հայկական ԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրեն Մովսես Վարդանյանը:
Միաժամանակ նա հավաստիացրել է, որ, հաշվի առնելով ռուսական ընկերությունների փորձը, այդ ռիսկերը կկրճատվեն:
news.am-ի հաղորդմամբ, Վարդանյանը հիշեցրել է, որ երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը մինչև 2026 թվականը երկարաձգելու շուրջ քննարկումները շարունակվում են 2015-2016 թվականներից:
«Հաշվի առնելով այլ երկրների փորձը նույնատիպ էներգաբլոկերի օրինակով՝ անվտանգության հիմնավորման առկայության դեպքում մենք պատրաստվում ենք ատոմակայանի շահագործման ժամկետը երկարաձգել եւս 5-10 տարով»,- ասել է նա:
2021 թվականին վերանորոգման աշխատանքները, կայանի գլխավոր տնօրենի կարծիքով, կարելի է ամենադժվար փուլը համարել աշխատանքների կազմակերպման առումով. աշխատանքներ կտարվեն կայանի անվտանգության բարելավման, երկրորդի էներգաբլոկի ռեակտորի կորպուսի մետաղի շիկամշակման ուղղությամբ եւ այլն:
«Դրանից հետո մենք հույս ունենք 10 տարվա արտոնագիր ստանալ պետական ​​կարգավորող մարմնից»,- ասել է Մովսես Վարդանյանը:

Экономика 12:53 18/03/2021 Армения
Есть фактор риска, что сроки эксплуатации Армянской АЭС не будут продлены. Об этом в беседе с журналистами 18 марта заявил генеральный директор Армянской АЭС Мовсес Варданян.
Одновременно он заверил, что с учетом опыта российских компаний эти риски будут сведены к минимуму.
Как передает news.am, Варданян напомнил, что обсуждения вокруг продления срока эксплуатации второго энергоблока до 2026 года ведутся с 2015-2016 годов.
«Учитывая опыт других стран на примере таких же энергоблоков, при наличии обоснования безопасности собираемся продлить срок эксплуатации АЭС еще на 5-10 лет», - отметил он.
Ремонтные работы 2021 года, по словам гендиректора станции, можно считать самым сложным этапом с точки зрения организации работ: будут проведены работы по повышению безопасности работы станции, отжигу металла корпуса реактора второго энергоблока и так далее.
«После этого надеемся получить лицензию от государственного регулирующего органа предварительно на 10 лет», - заключил Мовсес Варданян.