ԵՏՀ մրցակցության և հակամենաշնորհային կարգավորման հարցերով կոլեգիայի անդամի հետ քննարկվել են երկկողմ համագործակցության հարցեր
ՀՀ ՏՄՊՊՀ նախագահ Գեղամ Գևորգյանը Մոսկվա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում նախօրեին հանդիպում է ունեցել ԵՏՀ մրցակցության և հակամենաշնորհային կարգավորման հարցերով կոլեգիայի անդամ (նախարար) Արման Շակկալիևի հետ: Այս մասին հայտնում են ՏՄՊՊՀ-ից։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են առևտրային ցանցերի համար բարեխիղճ մրցակցության վարքագծի կանոնների մշակման անհրաժեշտությանը, ՀՀ մրցակցության օրենսդրության ԵԱՏՄ իրավունքին համապատասխանության հարցով մոնիթորինգի արդյունքներին և աշխատանքների այլ առաջնահերթ ուղղություններին վերաբերող հարցեր:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել ԵԱՏՄ շուկաներում հակամենաշնորհային կարգավորման և մրցակցության ոլորտում փոխգործակցությանը և համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցերի շուրջ:
Միաժամանակ քննարկվել են ԵԱՏՄ անդամ պետությունների մրցակցային/հակամենաշնորհային մարմինների ղեկավարների և ԵՏՀ մրցակցության և հակամենաշնորհային կարգավորման հարցերով կոլեգիայի անդամի «5+1» ձևաչափով անցկացվող առաջիկա խորհրդակցությանը վերաբերող հարցեր:
Հանդիպման մասնակիցներն ընդգծել են ԵԱՏՄ անդրսահմանային շուկաներում մրցակցության ընդհանուր կանոնների խախտումներ թույլ չտալու գործում համատեղ աշխատանքների իրականացման կարևորությունը: Երկուստեք կարևորել են տարբեր շուկաներում, մասնավորապես թվային շուկաներում իրականացվող վարույթների աշխատանքները։

Экономика 17:53 20/03/2021 В мире
Глава Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении Гегам Геворкян в рамках рабочего визита в Москву накануне провел встречу с министром  по конкуренции и антимонопольному регулированию ЕЭК Арманом Шаккалиевым. Об этом сообщили из ГКЗЭК Армении.
В ходе встречи состоялось обсуждение необходимости  разработки правил добросовестной конкуренции для коммерческих сетей, вопросов, связанных с результатами мониторинга по вопросу соответствования права ЕАЭС законодательству по конкуренции Армении, а также иных приоритетных вопросов по работам.
Стороны обменялись мнениями по вопросам антимонопольного регулирования на рынках ЕАЭС, сотрудничества в области конкуренции, развития сотрудничества.
Собеседники обсудили также вопросы, связанные с предстоящим заседанием руководителей конкурентных / антимонопольных органов государств-членов ЕАЭС «5 + 1 » Совета по антимонопольному регулированию конкуренции ЕЭК.
Участники встречи подчеркнули важность совместной работы по предотвращению нарушений общих правил конкуренции на трансграничных рынках ЕАЭС. Обе стороны подчеркнули важность работ производств на различных рынках, особенно на цифровых.