Քաղաքական 11:48 22/03/2021 Աշխարհում
Կիևը լայնամասշտաբ գրոհ է ծրագրում Դոնբասում: Այս մասին ասվում է ինքնահռչակ Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետության (ԴԺՀ) հրադադարի ռեժիմի վերահսկման և համակարգման միացյալ կենտրոնը (ՀՎԿ): Այս մասին գրում է Gazeta-ն։
Նրանք կարծում են, որ Կիևի այդպիսի ծրագրերի մասին է վկայում Ուկրաինայի կողմից վերահսկվող Դոնբասի տարածքում ռազմական տեխնիկայի կուտակումը: Մասնավորապես, վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում ուկրաինական անվտանգության ուժերի կողմից վերահսկվող երկաթուղային կայարաններում դիտվել է 170 միավոր հարձակողական սարքավորում և զենք:
Ներկայացուցչության մամուլի ծառայությունից հայտնել են նաև, որ Ուկրաինայի զինված ուժերի զինծառայողների խրամատների երկարացումը վկայում է վերահաս հարձակման մասին: Բացի այդ, նրանք նշել են, որ Ուկրաինայի անվտանգության ուժերը կատարելագործել են առկա ամրությունները, ինչը խախտում է հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման միջոցառումները:
Այս շաբաթ Արևելյան Ուկրաինայի կարգավորման եռակողմ շփման խմբում Ռուսաստանի լիազոր ներկայացուցիչ Բորիս Գրիզլովը մեղադրել էր Կիևին՝ Դոնբասում ռազմական արկածախնդրությանը նախապատրաստվելու մեջ:
Դրանից առաջ ինքնահռչակ ԴԺՀ ներկայացուցիչ Ալեքսեյ Նիկոնորովը հայտարարեց Դոնբասում շփման գծում իրավիճակի սրման մասին:
Կրակի լիակատար արգելքն ուժի մեջ է մտել Դոնբասում 2020 թվականի հուլիսի 27-ին: Հակամարտության կողմերը չպետք է օգտագործեն անօդաչու թռչող սարքեր շփման գծի մոտակայքում, զենք տեղակայեն բնակեցված տարածքներում և դրանց հարևանությամբ, ինչպես նաև իրականացնեն հարձակողական և հետախուզական և դիվերսիոն գործողություններ:

Политика 12:40 22/03/2021 В мире
Киев планирует масштабную атаку в Донбассе. Об этом заявили в представительстве самопровозглашенной Донецкой народной республики (ДНР) в Совместном центре по контролю и координации режима прекращения огня (СЦКК). Об этом пишет Газета.ru.
Там считают, что о таких планах Киева говорит скопление военной техники на подконтрольной Украине территории Донбасса. В частности, за последние две недели на железнодорожных вокзалах, подконтрольных украинским силовикам, было замечено 170 единиц наступательной техники и вооружений.
В пресс-службе представительства также сообщили, что продление траншей военнослужащих ВС Украины свидетельствует о готовящемся наступлении. Кроме того, там указали, что украинские силовики усовершенствовали существующие укрепления, что нарушает меры по усилению режима прекращения огня.
На этой неделе полномочный представитель России в Трехсторонней контактной группе по урегулированию на востоке Украины Борис Грызлов обвинил Киев в подготовке к военной авантюре в Донбассе.
До этого представитель самопровозглашенной Донецкой народной республики (ДНР) Алексей Никоноров заявил об обострении ситуации на линии соприкосновения в Донбассе.