Քաղաքական 14:07 23/03/2021 Հայաստան
Մարտի 22-ին տեղի է ունեցել ԱԳ նախարար Արա Այվազյանի հեռախոսազրույցը Լիբանանի Հանրապետության արտաքին գործերի և արտագաղթյալների նախարարի պաշտոնակատար Շարբել Ուեհբեի հետ։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
«Երկուստեք գոհունակություն հայտնվեց փոխվստահության և սերտ բարեկամության վրա հիմնված հայ-լիբանանյան հարաբերությունների բարձր մակարդակի առնչությամբ և ընդգծվեց երկու երկրների պատրաստակամությունը՝ քայլեր ձեռնարկելու երկկողմ օրակարգի առավել ընդլայնման և հարստացման համար:
Այս համատեքստում ԱԳ նախարարներն ընդգծեցին լիբանանահայ համայնքի կարևոր դերակատարությունը Լիբանանի հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտներում և զգալի ներդրումը երկու երկրների միջև բարեկամության ամրապնդման գործում:
Կարևորվեց Հայաստանի և Լիբանանի փոխադարձ աջակցությունն ու համագործակցության սերտացումը նաև միջազգային կառույցների շրջանակներում:
Արտգործնախարարներ Այվազյանը և Ուեհբեն հանգամանալից անդրադարձան տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի: Նախարար Այվազյանն իր գործընկերոջ ուշադրությունը հրավիրեց Թուրքիայի անմիջական մասնակցությամբ Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված լայնածավալ պատերազմի հետևանքներին` առանձնահատուկ մտահոգություն հայտնելով Թուրքիայի կողմից Սիրիայից և Լիբիայից վարձկանների և զինյալ ահաբեկիչների ռազմական գործողությունների գոտի տեղափոխման առնչությամբ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Politics 14:21 23/03/2021 Region
Armenia's Foreign Minister Ara Aivazian held on Tuesday a phone conversation with Charbel Wehbe, the Acting Minister of Foreign Affairs and Emigrants of Lebanon, the press department at the foreign ministry reported.
Both sides commended the high level of Armenian-Lebanese relations, based on mutual trust and close friendship, and stressed the readiness of the two countries to undertake steps towards further expanding and enriching the bilateral agenda, the source said.
In this context the FMs emphasized the important role of the Armenian-Lebanese community in all spheres of Lebanese public life and the significant contribution to the strengthening of friendship between the two countries.
The sides underlined mutual support and closer cooperation of Armenia and Lebanon within the framework of international organizations.
Foreign Ministers Aivazian and Wehbe discussed in detail the issues of regional security and stability. Minister Aivazian drew his counterpart’s attention to the consequences of the Azerbaijani aggression against Artsakh with the direct participation of Turkey, expressing particular concern over Turkey's transfer of mercenaries and foreign terrorist fighters from Syria and Libya to the conflict zone, the ministry added.