Քաղաքական 13:14 23/03/2021 Հայաստան
Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի (ՈւՄՀ) Գլխավոր քարտուղար, Հունաստանի խորհրդարանի անդամ դոկտոր Մաքսիմոս Հարակոպուլոսը  2021 թվականի մարտի 17-ին հանդես է եկել հայտարարութամբ՝ Լեռնային Ղարաբաղում  քրիստոնեական հուշարձանների պաշտպանության վերաբերյալ։
Հայտարարության մեջ ասվում է. «Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովը բազմիցս հայտարարել է համաշխարհային քաղաքակրթության հուշարձանները՝  դրանց ոչնչացման, ինքնության աղավաղման կամ նպատակի փոփոխության սպառնալիքի որոշումներից և գործողություններից պաշտպանելու անհրաժեշտության մասին: Մարդկությունը զգալի առաջընթաց է արձանագրել համաշխարհային մշակութային ժառանգության ցուցադրման մեջ, որը ներառում է կրոնական հուշարձանները, որոնք կամ շարունակվում են, կամ դադարել են օգտագործվել ըստ նշանակության»:
Ասվում է, ժամանակակից քաղաքակրթությունը հասկանում և ճանաչում է հուշարձանների հսկայական պատմական և հոգևոր արժեքը, որոնց միջոցով տեղի է ունենում ներկայի բեղմնավոր երկխոսությունը պատմական անցյալի և մարդկային ոգու վեհ նախագծերի հետ, ինչը նախադրյալ է մտքի հետագա զարգացման համար և մեր ընդհանուր արժեքների ամրապնդման համար: Բացի այդ, պատմության և պաշտամունքի յուրաքանչյուր հուշարձանի նկատմամբ պատշաճ հարգանքը նպաստում է կրոնական համայնքների միջև փոխըմբռնմանը և հարգանքին և, ի վերջո, նպաստում է ժողովուրդների խաղաղ գոյակցությանը:
«Սակայն, ցավոք, այսօր էլ իրադարձություններ են շարունակում տեղի ունենալ, որի արդյունքում այդ սկզբունքները խախտվում են: Կան դեպքեր, երբ երկար պատմություն ունեցող և գեղագիտական և գեղարվեստական արժեք ունեցող կրոնական հուշարձանները կամայականորեն վերափոխվել են իրենց համար խորթ կրոնական միջոցառումներ անցկացնելու կամ դրանք այլ նպատակով օգտագործելու վայրեր:
Այսպիսով, վերջերս, Թուրքիայի քաղաքական ղեկավարության որոշման հիման վրա, Սուրբ Սոֆիան վերածվեց մզկիթի, չնայած այն բանին, որ այն կառուցվել է 6-րդ դարում և ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային մշակութային ժառանգության պահպանվող հուշարձանների պաշտոնական ցուցակում:
Երբեմն պատմության և մշակույթի հուշարձաններն ամբողջությամբ ոչնչացվում են, չնայած դրանք վկայում են համապատասխան տարածքներում այլ ժողովուրդների, կրոնների և քաղաքակրթությունների դարավոր ներկայության մասին: Նման գործողությունները բազմիցս արձանագրվել են Կոսովոյում և Մետոհիջայում, Սիրիայի և Իրաքի գրավյալ տարածքներում, ինչպես նաև թուրքական բանակի կողմից գրավված Կիպրոսի Հանրապետության տարածքներում:
Վերոգրյալի հիման վրա, որպես բազմաթիվ երկրների խորհրդարանների ներկայացուցիչներ, անհրաժեշտ ենք համարում ամեն անգամ արտահայտել մեր կատեգորիկ անհամաձայնությունը՝ այս կարգի պրակտիկայի հետ և հորդորել միջազգային կազմակերպություններին և կառավարություններին կանխել այն:
Այս կապակցությամբ մենք կցանկանայինք հատուկ ուշադրություն հրավիրել իրավիճակին, որը ստեղծվել է Լեռնային Ղարաբաղում արյունալի պատերազմի ավարտից անմիջապես հետո: 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության արդյունքում`Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցան հսկայական տարածքներ՝ հայ ժողովրդի և նրա Առաքելական քրիստոնեական եկեղեցու մշակութային գանձերով, որոնք համաշխարհային քաղաքակրթության համար ունեն մեծ կրոնական, պատմական և գեղարվեստական արժեք:
Կարծում ենք, որ այդ հուշարձանները անհապաղ նկարագրման և պաշտպանության կարիք ունեն միջազգային հանրության և իրավասու միջազգային կազմակերպությունների կողմից:
Մենք կոչ ենք անում ՄԱԿ-ին և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին՝ նպաստել հայ ժողովրդի մշակութային հարստության և հուշարձանների պաշտպանությանը, որոնք ներկայումս գտնվում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ և թույլ չտալ փոխել դրանց նպատակը կամ ոչնչացումը:
Անտարբերությունը կամ հետաքրքրության բացակայությունը կարող են անդառնալի վնաս հասցնել ամբողջ մարդկությանը պատկանող հուշարձաններին»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովը միավորում է 21 պետությունների քաղաքական գործիչներին, որոնք ընդգրկված են Արևելյան եկեղեցիների երկթև սրբանկարում։
Այն ստեղծվել է 1994 թվականի նոյեմբերի 4-ին հույն քաղաքական գործիչների նախաձեռնությամբ։ Վեհաժողովի մշտական քարտուղարությունը գտնվում է Աթենքում։ 2001 թվականից Եվրոպայի խորհրդարանականների աշխատանքին մասնակցում են նրանց համադավանները Ավստրալիայից և ԱՄՆ-ից։

Общество 14:01 23/03/2021 В мире
Межпарламентская Ассамблея Православия заявила о необходимости защиты христианских памятников Арцаха
Генеральный секретарь Межпарламентской Ассамблеи Православия (МАП), член парламента Греции доктор Максимос Харакопулос, уполномоченный Международным Секретариатом МАП, заседание которого состоялось в формате телеконференции в среду 17 марта 2021 года, выступил с заявлением о защите христианских памятников Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики).
«Межпарламентская Ассамблея Православия неоднократно заявляла о необходимости защиты памятников мировой цивилизации от решений и действий, связанных с угрозой их разрушения, искажением их идентичности или изменением целевого назначения. Человечество достигло значительного прогресса в демонстрации мирового культурного наследия, включающего в себя религиозные памятники, которые либо продолжают, либо перестали использоваться по своему назначению.
Современная цивилизация понимает и признает громадную историческую и духовную ценность памятников, с помощью которых происходит плодотворный диалог настоящего с историческим прошлым и высокими замыслами человеческого духа, что является необходимым условием для дальнейшего развития мысли и укрепления наших общих ценностей. Помимо этого, должное уважение к каждому памятнику истории и культа вносит свой вклад во взаимное понимание и уважение между религиозными общинами и в конечном счете способствует мирному сосуществованию народов.
Однако, к сожалению, и в наши дни по-прежнему происходят события, в результате которых эти принципы нарушаются. Наблюдаются случаи произвольного превращения памятников культа, имеющих многолетнюю историю и представляющих эстетическую и художественную ценность, в места проведения чуждых им религиозных мероприятий или использования их по другому назначению.
Так, недавно – на основании решения политического руководства Турции – храм Святой Софии был превращен в мечеть, несмотря на то, что он был построен в 6-м веке и входит в официальный список памятников мирового культурного наследия, находящихся под охраной ЮНЕСКО.
Иногда памятники истории и культуры полностью уничтожаются, хотя они являются свидетелями многовекового присутствия других народов, религий и цивилизаций на соответствующих территориях. Такие действия были неоднократно зафиксированы в Косово и Метохии, на захваченных частях Сирии и Ирака, а также на оккупированных турецкой армией территориях Кипрской Республики.
Исходя из вышеизложенного, как представители парламентов многочисленных стран мы считаем необходимым каждый раз выражать категорическое несогласие с такого рода практикой и призывать международные организации и правительства не допускать ее применения.
В этой связи мы хотели бы особо обратить внимание на ситуацию, сложившуюся сразу же после завершения кровавой войны в Нагорном Карабахе. В результате Трехстороннего Заявления, подписанного 9 ноября 2020 г., обширные территории с культурными сокровищами армянского народа и его апостольской христианской церкви, представляющими огромную религиозную, историческую и художественную ценность для мировой цивилизации, оказались под управлением Азербайджана.
Мы считаем, что эти памятники нуждаются в немедленном описании и защите со стороны международного сообщества и компетентных международных организаций.
Мы призываем ООН и ЮНЕСКО внести свой вклад в защиту культурного богатства и памятников армянского народа, которые в настоящий момент находятся под управлением Азербайджана, и не допустить изменения их целевого назначения или разрушения. Безразличие или отсутствие интереса может нанести непоправимый ущерб памятникам, которые принадлежат всему человечеству».