Քաղաքական 18:26 23/03/2021 Հայաստան
Վարկեր ունեցող զոհվածների և անհայտ կորածների ընտանիքները որևէ աջակցություն չեն ստանում. Սոֆիա Հովսեփյան
«Զոհվածների և անհայտ կորածների ընտանիքները, որոնք վարկային պարտավորություններ ունեն, որևէ աջակցություն չեն ստացել և վարկերի մարման խնդիրներ ունեն»,- խորհրդարանում հայտնեց «Իմ քայլը» խմբակցությունը լքած պատգամավոր Սոֆիա Հովսեփյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ բանկերի հետ են այդ ընտանիքների հարաբերությունները, որտեղից նրանց հայտնում են, որ կարող են զիջումներ անել կամ վարկն ամբոջությամբ մարել, եթե զոհվածի կամ անհայտ կորածի անունով են դրանք ձևակերպված:
«Սա անհնար երևույթ է, այսինքն՝ 18 ամյա պատանուն, ով պատրաստվում էր բանակ գնալ, որևէ մեկը վարկեր չէր տա և հավանականությունը շատ փոքր է, որ որևէ ժամկետային զինծառայող կարող էր վարկ ունենալ»,- նկատեց Հովսեփյանը:
Նա դիմեց կառավարությանը՝ փոխանցելով այդ ընտանիքների խնդրանքներն ու առաջարկները, որպեսզի խնդրին ուշադրություն դարձվի և բանկերի հետ քայլեր ձեռնարկվի:
«Այն ընտանիքները, որոնք զոհված զինծառայողներ ունեն և իրենց զոհի դին դեռ չեն գտել, հազարավոր տեղեր են գնում և չեն կարողանում վարկային պարտավորությունները կատարել»,- հայտարարեց պատգամավորը և առաջարկեց կամ բանկերի հետ համաձայնությամբ վարկերի մարման ժամկետները  երկարաձգել, կամ դրանք սուբսիդավորվել, որպեսզի այդ ընտանիքները չկանգնեն ծանր խնդրի առաջ:
Սոֆիա Հովսեփյանը հույս հայտնեց, որ այդ հրատապ և կարևոր հարցն ավելի կկարևորվի կառավարության կողմից, քան ոչ առաջնահերթ օրակարգային հարցերը, որոնք պարբերաբար բներվում են ԱԺ:

Политика 19:00 23/03/2021 Армения
София Овсепян: Семьи погибших и пропавших без вести военнослужащих, имеющих кредиты, не получают никакой поддержки
«Семьи погибших и пропавших без вести военнослужащих, имеющих кредитные обязательства, не получили никакой помощи и имеют проблемы с выплатой кредитов», - заявила в парламенте депутат София Овсепян, вышедшая из фракции «Мой шаг».
Она сообщила, что эти семьи ведут переговоры с банками, откуда им сообщают, что они могут пойти на уступки или полностью погасить кредит, если он оформлен на имя потерпевшего или пропавшего без вести.
«Это невозможное явление, то есть 18-летнему мальчику, собирающемуся идти в армию, никто не предоставит кредит, и очень маловероятно, что кто-то из призывников срочников мог иметь кредит», - сказала Овсепян.
Она обратилась к правительству, передав просьбы и предложения этих семей, обратить внимание на этот вопрос и предпринять шаги в отношении банков.
«Семьи, где есть погибшие военнослужащие, которые до сих пор не нашли тела своих погибших, выезжают в тысячи мест, и они не в состоянии выполнить свои кредитные обязательства», - сказала депутат и предложила либо продлить сроки погашения кредита с банками, либо субсидировать их, чтобы эти семьи не встали перед серьезной проблемой.
София Овсепян выразила надежду, что этому срочному и важному вопросу правительство уделит больше внимания, чем неприоритетным вопросам повестки дня, которые регулярно вносятся в Национальное Собрание.