ԱՄՆ պետքարտուղար Բլինքենը Բրյուսելում կհանդիպի Չավուշօղլուին
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը մարտի 23-24-ին Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի արտգործնախարարների հավաքի շրջանակներում, դեմ առ դեմ հանդիպում կունենա Թուրքիայի արտգոծնախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հետ։ Այս մասին գրում է Ahval News-ը։
Հանդիպումը տեղի է ունենում այն ժամանակ, երբ Վաշինգտոնն ու Անկարան հակասություններ ունեն մի շարք հարցերի շուրջ, այդ թվում`Թուրքիայի կողմից ռուսական С-400 հրթիռային համակարգերի գնումը և ԱՄՆ-ի աջակցությունը Սիրիայում քրդական զինված խմբավորմանը, որին Թուրքիան համարում է ահաբեկչական կազմակերպություն:
Բլինքենը կհանդիպի նաև Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասի հետ, որի հետ Թուրքիան վեճ ունի արևելյան միջերկրածովյան ածխաջրածնային ռեսուրսների շուրջ։
Հանդիպումը արդյունք է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի գլխավորած ջանքերի։ Նշվում է, որ Ստոլտենբերգը հորդորել է Բլինքենին հանդիպել ինչպես Չավուշօղլուի, այնպես էլ Դենդիասի հետ` երկու կողմերի բանակցությունները խրախուսելու համար:

Politics 15:13 23/03/2021 Region
U.S. Secretary of State Anthony Blinken will have a face-to-face meeting with Turkish Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu on the sidelines of the NATO foreign ministers gathering in Brussels on March 23-24, Ahval News reported on Monday, citing Al-Monitor.
The meeting arrives as Washington and Ankara remain at odds over a number of issues, including Turkey’s purchase of the Russian S-400 missile systems and U.S. support for a Kurdish militia group in Syria, which Turkey designates as a terrorist organization.
Blinken will also meet with Nikos Dendias, foreign minister of Greece, with which Turkey is at loggerheads over hydrocarbon resources in the eastern Mediterreanean, Al-Monitor said.
The meeting is the result of efforts led by NATO Secretary General Jens Stoltenberg, it said, noting that Stoltenberg is believed to have urged Blinken to meet with both Çavuşoğlu and Dendias to encourage talks between the two sides.