Քաղաքական 14:42 23/03/2021 Հայաստան
«Իմ հայտարարությունների հիման վրա հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հարցաքննվել եմ ես, մի շարք բարձրաստիճան զինվորականներ, ինչ վերաբերում է երկրի ղեկավարին, ապա չգիտեմ՝ հարցաքննվել է, թե՝ ոչ»,- այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ԶՈւ ԳՇ նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը։
Նա նշեց, որ իր պնդմամբ, կա առերևույթ հանցագործություն, որը վերաբերում է բանակի լրահամալրմանը, սպառազինության ձեռք բերմանը և շատ այլ երևույթներին։ Այդ ամենի վերաբերյալ մեկ քրեական գործ կա։ Ինչ վերաբերում է տարբեր գործիչների հայտարարություններին, թե իր հայտարարություններում պետական գաղտնիքի բացահայտում կա, Մովսես Հակոբյանը տեղեկացրեց, որ այդ առնչությամբ դեռևս հարուցված քրեական գործ չկա։
Ըստ նրա, պետք է ստեղծվի հանձնաժողով և ուսումնասիրվեն հայկական կողմի կրած պարտության պատճառները, որպեսզի իրականությունը բացահայտվի։
«Այն բոլոր պրոբլեմները, որոնք ի հայտ են եկել այս պատերազմի ընթացքում, պետք է հաշվի առնվեն բանակի կառուցվածքի, մարտավարության պլանավորման ժամանակ։ Ահագին բաներ կան, որ պետք է ասվի, բայց դրանք եթերային չեն։ Քանի որ Նիկոլ Փաշինյանն Արագածոտնի մարզում անդրադարձել է «ՍՈւ 30»-ներին, ապա ասել, որ չեն հասցրել հրթիռները ձեռք բերել, դա երեխայական հայտարարություն է։ «ՍՈւ 30»-ները կարող էին նաև առկա, եղած սպառազինությամբ կիրառել, ինչո՞ւ չեն արել։ Սպառազինության ի քանի տեսակ չկար, բա մյուսնե՞րը, որոնք մեր երկրի ավիացիան կիրառում է»,- հարց հնչեցրեց նա։
Մովսես Հակոբյանը նշեց, որ դատախազությունը պետք է ստուգի և բացահայտի այն երեք պարամետրերը, որ պետք է ունենա «ՍՈւ 30»-ը՝ որպես բազմաֆունկցիոնալ ավիացիոն համակարգ։
«Ւմ ունեցած տեղեկություններով՝ այդ ֆունկցիաներից մեկը չունի, որը կարող է և պատճառ է հանդիսացել, որ ինքնաթիռի անձնակազմը չի թռել։Մենք ընդհանրապես պետք է անդրադառնանք մեր ավիացիայի կիրառմանը. մենք բավականին մեծ գումար ենք ծախսել բանակի ավիացիայի վրա։ Մեր բանակի ավիացիան ավելի շատ գումար է ծախսում, քան ամբողջ բանակը միասին վերցրած։ Մեր ավիացիայի անձնակազմի աշխատավարձն ավելի շատ է, քան երրորդ բանակային կորպուսի ամբողջ անձնակազմի աշխատավարձը»,- ասաց նա։
Նա հարց հնչեցրեց՝ ո՞ւր էր ավիրացիայի անձնակազմը, և ինչո՞ւ են առաջին թռիչքները պահեստազորայինների կողմից իրականացվել։ Մովսես Հակոբյանը նկատեց՝ չի կարելի ունենալ այնսպիսի ավիացիա, կողքին նկարվել ու ժողովրդին փորձել խաբել. դրա պատասխանը պետք է տրվի։

Политика 15:32 23/03/2021 Армения
«В рамках уголовного дела, возбужденного на основании моих заявлений, были допрошены я и ряд высокопоставленных военных. Что касается главы государства, я не знаю, допрашивался он или нет»,- сказал бывший начальник Генштаба генерал-полковник Мовсес Акопян.
Он отметил, что, по его утверждению, существует явное преступление, которое касается пополнения армии, приобретения вооружения и многих других явлений. По этому поводу ведется одно уголовное дело. Что касается заявлений различных деятелей о том, что его заявления раскрывают государственную тайну, Мовсес Акопян сообщил, что уголовное дело по этому поводу еще не возбуждено.
По его словам, необходимо создать комиссию для изучения причин поражения армянской стороны, чтобы выяснить правду.
«Все проблемы, которые возникли в ходе этой войны, необходимо учитывать при планировании структуры армии и тактики. Много чего нужно сказать, но не в прямом эфире. Поскольку в Арагацотнской области Никол Пашинян сослался на «СУ-30», говорить о том, что они не успели приобрести ракеты, - ребяческое заявление. «СУ-30» могли быть использованы с имеющимся в наличии вооружением, почему они этого не сделали? Ведь было несколько видов вооружения, а как же остальные, которые использует авиация нашей страны?» - спросил он.
Мовсес Акопян отметил, что прокуратура должна проверить и выявить те три параметра, которыми должен обладать СУ 30 как многофункциональная авиационная система.
«По имеющейся у меня информации, у него нет одной из этих функций, что могло быть или стало причиной того, что экипаж самолета не взлетел. В целом нам следует коснуться вопроса применения нашей авиации. Мы потратили достаточно большую сумму на армейскую авиацию. Наша армейская авиация тратит больше денег, чем вся армия вместе взятая.  Зарплата нашего авиационного экипажа больше, чем зарплата всего личного состава 3-го армейского корпуса», - сказал он.
Он спросил, где находится авиационный экипаж, и почему первые полеты были совершены резервистами? Мовсес Акопян заметил, что такой авиации быть не должно, фотографироваться возле нее и пытаться обмануть людей. Этому должен быть дан ответ.