Եվրոպական խորհրդարանի զեկուցողներ․ Ադրբեջանը պետք է անհապաղ ազատ արձակի հայ գերիներին
Եվրոպական խորհրդարանի` Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների պատվիրակության ղեկավար Մարինա Կալյուրանդը, Հայաստանի հարցով հիմնական զեկուցող Անդրեյ Կովաչևը և Ադրբեջանի հարցով հիմնական զեկուցող Ժելյանա Զովկոն համատեղ հայտարարություն են տարածել, որով Ադրբեջանին կոչ են անում առանց հապաղելու ազատ արձակել այնտեղ պահվող բոլոր հայերին:
«Մեզ լրջորեն մտահոգված ենք Ադրբեջանի կողմից հայ գերիների խոշտանգումների բազմաթիվ մեղադրանքներից, ինչպես փաստարկված է, մասնավորապես, վերջերս Human Rights
Watch-ի զեկույցում։ Մենք հորդորում ենք Ադրբեջանի իշխանություններին՝ հետաքննել նման բոլոր մեղադրանքները և պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին: Միջազգային մարդասիրական իրավունքի նկատմամբ լիակատար հարգանքը և խոշտանգումների և այլ նվաստացուցիչ կամ անմարդկային վերաբերմունքի արգելքը պետք է ապահովվի։
Մենք ցավում ենք նաև այն փաստի առթիվ, որ Ադրբեջանի կառավարությունը չի կատարել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի միջանկյալ միջոցները, որոնք Ադրբեջանին հրամայել են տրամադրել տեղեկություններ ձերբակալվածների պահման պայմանների, նրանց առողջական վիճակի, ինչպես նաև նրանց վերադարձնելու համար ձեռնարկված միջոցառումների մասին:
Եվս մեկ անգամ մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին՝ անհապաղ ազատ արձակել մնացած հայ կալանավորվածներին՝ 2020թ․-ի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին համաձայնագրի դրույթներին համապատասխան»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

Politics 10:15 24/03/2021 Region
Chair of the Delegation for relations with the South Caucasus, MEP Marina Kaljurand, the European Parliament's Standing Rapporteur on Armenia, MEP Andrey Kovatchev, and the European Parliament's Standing Rapporteur on Azerbaijan, MEP Željana Zovko, on Tuesday issued a joint statement urging Azerbaijan to immediately release all remaining Armenian prisoners. The full text of the statement is provided below.
“We are gravely concerned by numerous allegations of abuse of Armenian captives by Azerbaijan, as documented in particular in a recent Human Rights Watch report. We urge the Azerbaijani authorities to investigate all such allegations and to bring those responsible to justice. Full respect of international humanitarian law and the prohibition of torture and other degrading or inhuman treatment must be ensured.
We also deplore the fact that the Azerbaijani government has failed to comply with the interim measures of the European Court of Human Rights which ordered Azerbaijan to provide information on the conditions of detention of the detainees, their state of health, as well as the measures taken to return them.
Once again, we call on Azerbaijan to release without delay all remaining Armenian detainees, in line with the provisions of the ceasefire agreement of 9 November 2020.”