Եվրոպական խորհրդարանի զեկուցողներ․ Ադրբեջանը պետք է անհապաղ ազատ արձակի հայ գերիներին
Եվրոպական խորհրդարանի` Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների պատվիրակության ղեկավար Մարինա Կալյուրանդը, Հայաստանի հարցով հիմնական զեկուցող Անդրեյ Կովաչևը և Ադրբեջանի հարցով հիմնական զեկուցող Ժելյանա Զովկոն համատեղ հայտարարություն են տարածել, որով Ադրբեջանին կոչ են անում առանց հապաղելու ազատ արձակել այնտեղ պահվող բոլոր հայերին:
«Մեզ լրջորեն մտահոգված ենք Ադրբեջանի կողմից հայ գերիների խոշտանգումների բազմաթիվ մեղադրանքներից, ինչպես փաստարկված է, մասնավորապես, վերջերս Human Rights
Watch-ի զեկույցում։ Մենք հորդորում ենք Ադրբեջանի իշխանություններին՝ հետաքննել նման բոլոր մեղադրանքները և պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին: Միջազգային մարդասիրական իրավունքի նկատմամբ լիակատար հարգանքը և խոշտանգումների և այլ նվաստացուցիչ կամ անմարդկային վերաբերմունքի արգելքը պետք է ապահովվի։
Մենք ցավում ենք նաև այն փաստի առթիվ, որ Ադրբեջանի կառավարությունը չի կատարել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի միջանկյալ միջոցները, որոնք Ադրբեջանին հրամայել են տրամադրել տեղեկություններ ձերբակալվածների պահման պայմանների, նրանց առողջական վիճակի, ինչպես նաև նրանց վերադարձնելու համար ձեռնարկված միջոցառումների մասին:
Եվս մեկ անգամ մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին՝ անհապաղ ազատ արձակել մնացած հայ կալանավորվածներին՝ 2020թ․-ի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին համաձայնագրի դրույթներին համապատասխան»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

Политика 10:00 24/03/2021
Глава делегации Европарламента по связям с Южным Кавказом Марина Кальюранд, генеральный докладчик по вопросам Армении Андрей Ковачев и генеральный докладчик по вопросам Азербайджана Желяна Зовко выступили с совместным заявлением, в котором призвали Азербайджан незамедлительно освободить всех удерживаемых им армянских пленных.
«Мы серьезно обеспокоены многочисленными утверждениями о пытках армянских пленных со стороны Азербайджана, что зафиксировано, в частности, в недавнем отчете Human Rights Watch. Мы призываем власти Азербайджана расследовать все подобные обвинения и привлечь виновных к ответственности. Необходимо обеспечить полное соблюдение международного гуманитарного права и запрет пыток и другого унижающего достоинство или бесчеловечного обращения.
Мы также сожалеем о том, что правительство Азербайджана не выполнило промежуточные меры Европейского суда по правам человека, который обязал Азербайджан предоставить информацию об условиях содержания задержанных, состоянии их здоровья, а также о предпринятых мерах по их возвращению.
«Еще раз призываем Азербайджан немедленно освободить всех оставшихся армянских пленных в соответствии с положениями соглашения о прекращении огня от 9 ноября 2020 года», - говорится в заявлении.